23:32 15 جولای 2019
فرمان تقنینی اشرف غنی از سوی مجلس رد شد

فرمان تقنینی اشرف غنی از سوی مجلس رد شد

© Photo / ارگ
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10

پارلمان فرمان تقنینی رییس‌جمهور غنی در مورد حذف کلمه‌ی مستقل از عناوین واحدهای مستقل بودجه‌یی را با اکثریت آرا رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، اطلاعات روز، فرمان تقنینی شماره ۲۶۳ رییس‌جمهور در مورد حذف کلمه‌ی مستقل از عناوین واحدهای مستقل بودجه‌یی در نشست امروز (دوشنبه، ۱۱، سرطان) مجلس نمایندگان به بحث گرفته شد.
بر اساس این فرمان، کلمه‌ی مستقل از عناوین واحدهای بودجه‌یی حذف شده است؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی از این فرمان استثنا قرار داده شده‌اند.
اما مجلس نمایندگان این فرمان تقنینی رییس‌جمهور را خلاف قانون اساسی و قانون صدور فرمان‌های تقنینی دانسته و آن را رد کرد.
بر اساس قانون اساسی و قانون صدور فرمان‌های تقنینی، رییس‌جمهور حق دارد فقط در ایام رخصتی‌های شورای ملی در موارد فوری به استثنای امور مالی، فرمان تقنینی صادر کند؛ اما نمایندگان مجلس تاکید ورزیدند که این فرمان هیچ‌گونه فوریت نداشته است.
نذیر‌احمد حنفی، رییس کمیسیون تقنینی مجلس نمایندگان گفت که این فرمان تقنینی رییس جمهور فوریت نداشته و حکومت می‌توانیست آن را از طریق طرح تعدیل به مجلس پیشنهاد کند.
اما عبدالحفیظ منصور، عضو کمیسیون تفتیش مرکزی مجلس گفت که حذف این کلمه باید از طریق طرح تعدیل پیشنهاد می‌شد، نه این که رییس‌جمهور فرمان صادر می‌کرد.
رییس مجلس نمایندگان پس از ارائه نظرهای موافق و مخالف نمایندگان، فرمان تقنینی رییس‌جمهور در مورد حذف کلمه‌ی مستقل از عنوان‌های واحدهای مستقل بودجه‌یی را به رأی گذاشت و نمایندگان با اکثریت آرا این فرمان را رد کردند.
در نشست امروز مجلس ۱۱۹ نماینده حضور داشتند و تنها ۳۵ نماینده به این فرمان تقنینی رای مثبت دادند و متباقی همه‌ی نمایندگان حاضر آن را رد کردند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر