05:13 27 جنوری 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
321
ما را در دنبال کنید

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که قوماندان نظام الدين قيصارى روى بعضى راپورهاى غلط و دسيسه هاى ناجوان مردانه توسط حكومت دستگير شده که در نتیجه آن خطر فروپاشى و هرج و مرج در صفوف مدافعين فارياب به‌میان آمده است.

به گزارش اسپوتنیک، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و رهبر جنبش ملی افغانستان به دستگیری نظام الدین قیصاری یکی از فرماندهان حزب جنبش واکنش نشان داده و طی بیانیه ای از دولت خواستار آزادی او شده است.
 عصر روز گذشته نظام الدین قیصاری، قوماندان امنیه ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و نماینده خاص جنرال دوستم در این ولایت که به یک نشست امنیتی دعوت شده بود، پس از درگیری لفظی و مشاجره از سوی نیروهای کوماندو بازداشت شد و با هلیکوپتر به کابل انتقال داده شد.
قول اردوی 209 شاهین با نشر یک خبرنامه ای گفته که قیصاری در این نشست همه را تهدید به مرگ کرده و با زبان قلدر مآبانه با مقامات امنیتی صحبت کرده که در پی آن درگیری مسلحانه رخ داده و نیروهای کوماندوی افغان هم مجبور شده نظام الدین قیصاری و چند محافظ او را بازداشت کنند.

همچنان گفته می‌شود که در نتیجه درگیری مسلحانه میان افراد قیصاری و نیروهای اردوی ملی افغان، چندین تن کشته و زخمی نیز شده اند، اما تا کنون هیچ مقام امنیتی این خبر را تایید نکرده است.

جنرال دوستم که در حال حاضر در کشور ترکیه به‌سر می‌برد، با نشر یک اعلامیه از حکومت خواستار آزادی نظام الدین قیصاری شده است.

به گفته آقای دوستم، نظام الدین قیصاری، نماینده وی در امور خیزش‌های مردمی در ولایت فاریاب و شهید جنرال غلام فاروق قاطع، فرمانده جمعیت اسلامی در تامین امنیت و ایستادگی در مقابل گروه‌های تروریستی چون داعش و طالب، نقش بارزی داشته اند که پس از شهادت جنرال فاروق و بازداشت قیصاری، خطر فروپاشی و هرج و مرج در صفوف مدافعین ولایت فاریاب، پیدا شده است.

معاون اول ریاست جمهوری کشور در اخیر با هشدار به رهبری حکومت وحدت ملی گفته است: " اينجانب منحيث معاون اول رياست جمهورى و رهبر جنبش ملى اسلامى افغانستان و عضو هيأت رهبرى ايتلاف بزرگ ملى، از رهبری حكومت وحدت ملی ميخواهم كه محترم نظام الدين قيصارى كه نماينده اينجانب در خطوط دفاعى فارياب ميباشد هرچه زود تر آزاد نموده به فارياب برگردانند و موجبات خاطر جمعى مردم را فراهم نمايد، در غير اينصورت ممكن در شمال كشور نارضايتى مردمى اوج گيرد و تمام پروگرامهاى دولت از جمله پروسه انتخابات دچار سكتگى و چالش جدّى شود و مسؤليت آن بدوش كسانى خواهد بود كه زمينه ساز اين بحران شده اند."

قابل ذکر است که صبح امروز صدها باشنده شهر میمنه نیز در اعتراض به بازداشت نظام الدین قیصاری به جاده‌ها ریخته اند و خواستار رهایی وی شده اند.    

مرتبط:

مسوولین قول اردوی ۲۰۹ شاهین دلیل بازداشت قیصاری را اعلام نمودند
قیصاری: «بی بی سی با حامیان طالبان گفتگو نموده»
بازداشت فرمانده شماره یک جنرال دوستم در فاریاب توسط نیروهای کوماندو
پسر جنرال دوستم از کمین طالبان جان به سلامت برد
دوستم در یک قدمی ارگ ریاست جمهوری
بازگشت جنرال دوستم، شرط شرکت در انتخابات
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر