07:45 16 اکتوبر 2019
واکنش غنی به ویدیوی نشرشده از شکنجه همراهان قیصاری

واکنش غنی به ویدیوی نشرشده از شکنجه همراهان قیصاری

© AP Photo / Rahmat Gul
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 12
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور غنی که امروز در یک نشست خبری در مورد موضوعات جاری کشور سخن می‌گفت، با تأکید بر اینکه بدرفتاری نیروهای امنیتی، غیر قابل قبول است، اعلام کرد که دستور تحقیق درباره شکنجه افراد بازداشت‌شده در فاریاب را صادر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز یکشنبه (۲۴ سرطان) در جریان نشست خبری در کابل، بخشی از اظهارات خود در این باره گفت: تمام نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در برابر قانون مسؤولیت دارند و به مردم پاسخگو می‌باشند و لازم است تا مطابق به احکام و ارزش‌های دین مبین اسلام، قوانین نافذه کشور، ارزش‌های حقوق بشری و موازین انسانی، رفتار کنند.
آقای غنی تأکید کرد که هر نوع رفتار نظامیان کشور در مغایرت با قانون اساسی و کشته شدن غیر نظامیان در عملیات‌ها غیر قابل قبول است و این نیروها در برابر مردم پاسخگو هستند.
وی گفت: من در رابطه به تصاویر نشرشده از بازداشت شدگان در ولایت فاریاب و نیز وارد شدن تلفات به افراد ملکی طی عملیات نظامی در ولایات پکتیا و ننگرهار به ارگان‌های مربوط هدایت داده ام تا تحقیقات جدی و همه جانبه را در این زمینه به زودترین فرصت ممکن انجام دهند.

این تصمیم در حالی اعلام می‌شود که اخیرا ویدیویی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد، نظامیانی که یونیفورم امنیت ملی و نیروهای کماندو را دارند، شماری از افرادی را که با دست‌ها و چشم‌های بسته، روی زمین افتاده اند، شکنجه می‌کنند.
شماری از این افراد، زخمی اند و گفته می‌شود یکی از آنها همانجا درگذشته است.
گفته می‌شود این افراد از نزدیکان و همراهان نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و نماینده ویژه جنرال دوستم در امور خیزش مردمی هستند که ۱۳ روز پیش از سوی کماندوهای اردوی ملی کشور بازداشت و به کابل منتقل شد.
انتشار این کلیپ خشم و اعتراض شدید مردم در پی داشته و هزاران نفر در ولایت‌های شمالی کشور، در اعتراض به این اقدام و بازداشت آقای قیصاری، به جاده‌ها ریخته اند.
رییس جمهور غنی اما در نشست خبری امروز خود گفت: ما اگر در هر نوع شرایط جنگی قرار داشته باشیم، رعایت نظم و دسپلین عسکری لازم و حتمی می باشد، مسؤولیت پذیری باید به فرهنگ مبدل شود، هر کدام ما مسؤول هستیم و به شما اطمینان می‌دهم که با متخلفین طبق قانون برخورد خواهد شد.

مرتبط:

واکنش وزارت دفاع به نشر ویدیوی شکنجه همراهان قیصاری
ارگ خواستار بررسی جدی چگونگی دستگیری محافظین قیصاری شد
جانشین نظام‌الدین قیصاری تعیین شد
در فاریاب معترضان خواهان رهایی قیصاری استند + وئدیو
هشدار جنرال دوستم در واکنش به بازداشت قوماندان قیصاری
مسوولین قول اردوی ۲۰۹ شاهین دلیل بازداشت قیصاری را اعلام نمودند
بازداشت فرمانده شماره یک جنرال دوستم در فاریاب توسط نیروهای کوماندو
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر