03:42 01 جون 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

معاون جنبش ملی، می‌گوید که جنرال دوستم پس از برگشت، بی‌درنگ به دفتر کارش خواهد رفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، قرار است فردا یک‌شنبه، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رئیس‌جمهور از ترکیه به افغانستان برگردد. آماده گی‌ها از همین اکنون برای برگشت جنرال دوستم در حکومت گرفته شده اند.
هارون چخانسوری، سخن‌گوی ریاست جمهوری می‌گوید جنرال دوستم با یک تشریفات ویژۀ حکومتی استقبال خواهد شد: "فردا، طی یک مراسم تشریفاتی حکومتی، معاون نخست رئیس‌جمهور به کشور تشریف می‌آورد".
جنرال دوستم، چهارده ماه پیش به علت افزایش تنش‌ها میان خودش و رئیس‌جمهور و نیز اتهام‌های بد رفتاری در برابر احمد ایشچی، مجبور به ترک کشور شد و به ترکیه رفت.


در حالی‌که طرفداران آقای دوستم حکومت را متهم می‌سازند که مانع برگشت وی شده بود، اما سخن‌گوی رئیس‌جمهور می‌گوید که آقای دوستم به علت بیماری به ترکیه رفته بود و اکنون که صحت یاب شده است به کشور بر می‌گردد: "فضل خدا اکنون صحت یاب شده اند و فردا به کابل بر می‌گردند".
سخن‌گوی رئیس‌جمهور، هم‌چنان می‌گوید که پروندۀ بدرفتاری معاون نخست رئیس‌جمهور با احمد ایشچی از سوی نهادهای عدلی و قضایی بررسی خواهد شد: "نهادهای عدلی و قضایی در کارهای خود مستقل استند. با حفظ استقلالیت و در روشنایی قانون به تمامی موارد حقوقی پرداخته می‌شود".
درهمین حال، جنبش ملی اسلامی می‌گوید که مقام‌های بلند پایۀ حکومتی مانند معاون دوم رئیس‌جمهور به استقبال جنرال دوستم به میدان هوایی خواهند رفت و او را نخست به دفتر کارش خواهند برد.
عبدالله قرلق، معاون جنبش ملی اسلامی در این باره می‌گوید: "مسلۀ پرونده آنقدر امر جدی نیست که ما روی آن فکر کنیم و یا بعد از آمدن معاون نخست رئیس‌جمهور، او را به چالش بکشند. چنین چیزی را من نمی بینم".
این در حالی است که هوادران جنبش ملی، از نزدیک به بیست روز به این‌سو، دست به اعتراض و تظاهرات زده‌اند.
آنان خواهان رهایی نظام الدین قیصاری و برگشت جنرال دوستم به کشور استند. اکنون که یکی از خواست‌ها آنان پذیرفته شده است و آقای دوستم بر می‌گردد، اما ریاست جمهوری در بارۀ نظام الدین قیصاری، می‌گوید که او هنوز در بند نیروهای دولتی استند و نهاد عدلی و قضایی در بارۀ وی تصمیم خواهند گرفت.

مرتبط:

بندر حیرتان برای دومین بار از سوی معترضان هوادار دوستم مسدود شد
انفجار در محل تجمع حامیان جنرال دوستم در کابل
موافقت ارگ به بازگشت "جنرال دوستم" به کابل
دوستم چی وقت به کابل باز خواهد گشت؟
عبدالله عبدالله با برگشت دوستم مخالف نیست
درخواست های جنرال دوستم از دولت افغانستان
دانش در دیدار با دوستم: حضور تان در افغانستان یک ضرورت است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر