17:59 20 جولای 2019
کرزی: بدون روسیه، هند و ایران مذاکره با طالبان موفق نیست

کرزی: بدون روسیه، هند و ایران مذاکره با طالبان موفق نیست

© Sputnik / Alexei Druzhinin
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10

حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان از پاکستان خواست دست از پشتیبانی افراط گران و استفاده از خشونت افراط گری به عنوان ابزار سیاست دولتی برداشته و راه‌های متفاوتی برای جستجوی منافع در افغانستان از طریق همکاری و همگرایی اقتصادی در پیش بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Global Times،‌ حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان در مصاحبه‌ای با این رسانه گفت: همه کشورهایی که با امریکا دچار اختلاف و رقابت استند تا پیش از این از تلاش‌های امریکا در افغانستان حمایت می‌کردند اما این همکاری دیگر مطرح نیست و جای خود را به سوءظن و اختلاف داده است و در همین راستا امریکا باید رویکرد خود را تغییر دهد و چین نیز می‌تواند نقشی سازنده به همراه افغانستان و دیگر قدرت‌های بزرگ منطقه ایفا کرده و اطمینان حاصل کند که افغانستان تبدیل به محل رقابت و همکاری شود.
حامد کرزی اظهار کرد: از نظر افغانستان، پاکستان جایی است که به کشور ما آسیب می‌زند و پاکستان نیز گاها این احساس را در مورد افغانستان دارد. برخی عناصر در داخل دولت پاکستان چه در زمان حمله شوروی به افغانستان و همینطور با همکاری با امریکایی‌ها و کشورهای دیگر، این اقدامات اشتباه را در قبال افغانستان در کل این مدت انجام داده‌اند و افراط‌ گری در افغانستان راه انداختند که افغانستان از آن رنج بسیار دیده است، اما این درباره مردم افغانستان و پاکستان نیست، بلکه نگرانی ما تنها درباره عناصری در دولت،‌ ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان است.

کرزی گفت: ما امیدوار استیم که پاکستانی‌ها بفهمند استفاده از افراط گری یا خود افراطی‌گری به نفع هیچ کس نیست و مردم پاکستان نیز رنج زیاد از افراط گری بردند و ما امیدوار استیم پاکستان رفتار خود را تغییر دهد و دیگر افراط گری و استفاده از خشونت افراط گران را ابزار سیاست دولتی نبیند و ابزارهای متفاوتی برای جستجوی منافع در افغانستان از طریق همکاری و همگرایی اقتصادی در پیش بگیرد.
او همچنین گفت: ترکیه و عربستان نیز نقشی مهم در قبال صلح در افغانستان دارند و گروه همکاری چهار جانبه شامل افغانستان، پاکستان، ‌چین و امریکا که برای مذاکرات با طالبان تشکیل شد می‌تواند شامل روسیه،‌ هند و ایران نیز بشود چون بدون این سه کشور این تلاش‌ها موفق نخواهد بود و باید این گروه چهارجانبه تبدیل به یک گروه هفت کشوری شود.

مرتبط:

انتقاد تند حامد کرزی از رویکرد دو گانه امریکا در افغانستان
معاون وزیر امور خارجه امریکا به دیدار کرزی رفت + عکس
تلاش نور برای رسیدن به تفاهم انتخاباتی با کرزی و سیاف
‎‫آیا حامد کرزی دوباره رییس جمهور خواهد شد؟‬
چرا کرزی از سوی امریکایی ها در انزوا قرار داده شد
رئیس جمهور"غنی" به دیدار کرزی رفت + ویدئو، عکس
کرزی: در انتخابات ریاست جمهوری آینده اشتراک نمیکنم
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر