19:08 31 مارچ 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

روسیه می‌گوید که وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در صورتی در نشست مسکو برای انجام مشورت پیرامون صلح افغانستان شرکت می‌کند که طالبان برای مذاکرات مستقیم با نماینده‌های دولت افغانستان در حاشیه این نشست آماده باشند.

به گزارش اسپوتنیک، روسیه اعلام کرد که وزارت خارجه افغانستان گفته است در صورتی در نشست مسکو برای انجام مشورت پیرامون صلح افغانستان شرکت می‌کند که طالبان برای مذاکرات مستقیم با نماینده‌های دولت افغانستان در حاشیه این نشست آماده باشند.
وزارت امور خارجه روسیه، با صدور اعلامیه‌ای تأکید کرده است: طوری که مکرراً تأکید کرده‌ایم، ایجاد شرایط مساعد و کمک به راه‌اندازی فوری روند آشتی ملی به‌نفع ختم جنگ در کشور، شکل‌گیری افغانستان منحیث یک دولت صلح‌آمیز و مستقل، عاری از تروریزم و مواد مخدر هدف اصلی نشست مسکو را تشکیل می‌دهد که با اشتراک تمام کشورهای همسایه افغانستان و سایر کشورهای ذی‌نفع برگزار خواهد شد. 


به گفته وزارت خارجه روسیه، این تلاش‌ها در مسیر قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و اسناد نهایی شماری از کنفرانس‌های بین‌المللی، از جمله اعلامیه تاشکند مصوب ماه مارچ سال جاری اتخاذ شده است.
روسیه تأکید کرده که هدف دعوت از نماینده‌های طالبان برای اشتراک در نشست مسکو، رساندن پیام مستقیم به مخالفان مسلح برای پیوستن به فراخوان جمعی جهت استقرار صلح در افغانستان می‌باشد.
با این حال، وزارت خارجه روسیه تصریح کرده که «مسأله برقراری پروسه صلح در افغانستان از مسایل ساده نبوده و گمان نمی‌رود که در همین زودی‌ها حل شود.»
وزارت خارجه روسیه با تأکید بر این که نشست مسکو گامی مهم در راستای حل و فصل جامع بحران افغانستان است، ابراز امیدواری کرده که نمایندگان کابل نیز در این نشست، شرکت کنند.
این در حالی است که پیشتر، وزارت خارجه افغانستان، اعلام کرده بود که در نشست صلح مسکو، شرکت نمی‌کند و شرکت طالبان در آن را نیز «غیر ضروری» خوانده بود.
امریکا نیز پیشتر مخالفت خود را با این نشست، ابراز داشته است.

مرتبط:

واکنش روسیه به امتناع امریکا از شرکت در نشست صلح مسکو
دعوت از 12 کشور برای شرکت در نشست صلح مسکو
واکنش سفیر افغانستان در روسیه درباره مشارکت طالبان در نشست مسکو
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر