03:19 27 فبروری 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

آقای اتمر، یکی از چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور غنی است که در سپتمبر سال 2014 میلادی، جایگزین رنگین دادفر سپنتا شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور غنی از سمتش کنار رفت.
آقای اتمر در متن استعفانامۀ خود نگاشته است که او بدلیل اختلاف‌های جدی‌ییکه با سیاست‌گذاری سطح رهبری حکومت دارد از سمتش کنار رفته است.
در بخشی از این استعفانامه آمده است: "اختلاف‌های جدی‌ییکه با سیاست‌ها و روش‌های سطح رهبری دولت در عرصۀ حفظ و تحکیم وحدت و اجماع ملی، تأمین صلح و امنیت، مدیریت سیاسی و امور انتخابات، حکومت داری خوب و تحکیم روابط منطقه‌یی و بین‌المللی کشور در ماه‌های اخیر داشته‌ام و نتوانستم در حل آن به تفاهم برسم، لازم می‌دانم از این وظیفه استعفا کنم".
اما منابع به طلوع نیوز می‌گویند که کناره‌گیری آقای اتمر به درخواست رئیس‌جمهور غنی صورت گرفته است. به گفتۀ این منابع، رئیس‌جمهور غنی بدلیل حمله طالبان بر شهر غزنی، حملۀ راکتی مهاجمان بر ارگ ریاست جمهوری و نیز افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور از طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک، وزیرداخله و معصوم ستانکزی، رئیس‌ امنیت ملی نیز خواسته که از مقام‌های شان کنار بروند.

حنیف اتمر از سمت مشاوریت امنیت ملی رئیس‌جمهور کنار رفت
© Sputnik / JAK / JAK
حنیف اتمر از سمت مشاوریت امنیت ملی رئیس‌جمهور کنار رفت

در همین حال، هارون چخانسوری، سخن‌گوی رئیس‌جمهور غنی در تویتر خود نگاشته است که حمدالله محب، سفیر افغانستان در واشنگتن به جای آقای اتمر به عنوان مشاور امنیت ملی تازۀ رئیس‌جمهور غنی گماشته شده است.
آقای اتمر، یکی از چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور غنی است که در سپتمبر سال 2014 میلادی، جایگزین رنگین دادفر سپنتا شد.
حنیف اتمر، در نخستین ساعات کاری‌اش به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور غنی، توافق‌نامۀ امنیتی میان افغانستان و امریکا و نیز یک توافق نامۀ دیگر را با ناتو امضا کرد.
اتمر، در کابینۀ حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان به عنوان وزیر داخله، وزیر احیا و انکشاف دهات و وزیر معارف کار کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر