06:04 21 اگست 2019
سید حفیظ الله هاشمی، عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات

واکنش کمیسیون انتخابات به اتهام تقلب سازمان یافته

© Photo / Facebook/Hashemi
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

در حالی که احزاب سیاسی افغانستان بیش از نیم از آمار اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات را جعلی می‌دانند مسئولان این کمیسیون از حذف دو میلیون رای دهنده تقلبی در بانک اطلاعات مرکزی کمیسیون انتخابات خبر دادند.

به گزارش اسپوتنیک، کمیسیون انتخابات افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که بیش از 9 میلیون نفر در روند ثبت نام رای دهندگان شرکت کرده‌اند. اما احزاب سیاسی افغانستان بر این باورند که حدود 4 میلیون نفر در این روند شرکت کرده‌اند.
به گفته این احزاب، مابقی آمار خیالی و رای دهندگان جعلی هستند که از سوی دولت برای سازماندهی انتخابات تدارک دیده شدند.
همچنین احزاب سیاسی از صدها هزار شناسنامه جعلی که در روند ثبت نام رای دهندگان از سوی حامیان دولت افغانستان استفاده شده بود رو نمایی کردند. 


کمیسیون انتخابات افغانستان نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرد که بانک اطلاعات مرکزی انتخابات کمیسیون روند غربالگری برای تفکیک رای دهندگان غیر واقعی از رای دهندگان واقعی را آغاز کرده است.
پس از گذشت چند روز از این روند «سید حفیظ الله هاشمی» سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان امروز در نشست خبری در کابل گفت: ممکن است شمار کسانی که در روند ثبت نام شرکت کرده‌اند از 9 میلیون نفر به 7 میلیون و 300 هزار نفر کاهش یابد.
وی افزود: این آمار تا کنون نهایی نشده است زیرا روند درج اطلاعات رای دهندگان در بانک اطلاعات مرکزی کمیسیون انتخابات افغانستان هنوز پایان نیافته است.
احزاب سیاسی افغانستان در چند ماه گذشته بارها خواستار استفاده دولت از سیستم بیومتریک در روند ثبت نام رای دهندگان شدند تا مانع تقلب در انتخابات شوند.
اما دولت افغانستان از اعمال اصلاحات در نظام انتخاباتی و استفاده از فناوری بیومتریک در انتخابات پارلمانی این کشور خودداری می‌کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر