07:09 16 اکتوبر 2019
درگیری شدید و خونین بین نیروهای دولتی و طالبان

درگیری شدید و خونین بین نیروهای دولتی و طالبان

افغانستان
دریافت لینک کوتاه
110
ما را در دنبال کنید

در جریان نبرد شدید بین نیروهای دولتی و طالبان حد اقل 6 پولیس کشته و 17 تن دیگر زخمی شدند.

اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در اثر درگیری خونین بین نیروهای دولتی افغانستان و طالبان در شمال کشور 6 تن پولیس کشته و 17 تندیگر زخمی شدند.

گزارشات حاکی از آن است که این زدوخورد شب پنجشنبه بر جمعه در ولایت سمنگان صورت گرفته است.
منبع خبر داده است که 4 طالب نیز در این زدو خورد کشته شده اند.
قابل یادآوری است که در 8 ثور 1357 کودتای نظامی حزب دمکراتیک خلق علیه دولت محمدداوود خان رئیس‌جمهور رخ داد؛ واقعه‌ای که به انقلاب ثور معروف است. به دنبال آن شورش مسلحانه مردم علیه جمهوری دموکراتیک افغانستان شد. اندکی بعد در دسامبر 3 جدی 1358 قوای شوروی داخل افغانستان شد و گروه‌های شورشی مجاهدین افغان با پشتیبانی امریکا،عربستان و پاکستان علیه شوروی وارد جنگ شدند و حزب دمکراتیک به رهبری ببرک کارمل را به قدرت رساند. مجاهدین افغان که پیش از آن نیز با حکومت افغانستان درگیری بودند با ورود نظامی شوروی به کشور دامنه فعالیت‌های خود را گسترش داد. شوروی در سال 1367 قوای خود را از افغانستان خارج کرد. حکومت به متحد شوروی تا سه سال بعد به رهبری محمد نجیب‌الله دوام آورد و در سال 1375 با تصرف کابل به دست مجاهدین سقوط کرد.
بعداً گروپ طالبان به حمایت کشور های عربی و امریکا مجاهدین را شکست دادند و قسمت عظیم قلمرو افغانستنان را تحت کنترول درآوردند.
بعد از حمله القاعده به امریکا، طالبان از بن لادن رهبر القاعده حمایت کردند و به این شکل امریکا و ناتو داخل افغانستان شدند و طالبان شکست خوردند.
از آن به بعد، تا کنون جنگ طالبان با نیرو های دولتی و نیروهای خارجی در قلمرو افغانستان جریان دارد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر