09:50 20 جون 2019
جنرال دوستم در نشست های کابینه حضور ندارد

جنرال دوستم در نشست های کابینه حضور ندارد

© Photo/ ARG
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

معاون نخست رئیس جمهور افغانستان دیریست که در نشست های کابینه، شورای امنیت ملی و قوماندانی اعلی افغانستان حضور ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، جنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس جمهور افغانستان از هنگام برگشتش از ترکیه تا کنون در نشست‌های کابینه، شورای امنیت ملی و قوماندانی اعلی این کشور حضور نیافته است.

در دوماۀ پسین نُه نشست شورای امنیت ملی، کابینه و قوماندانی اعلی برگزار شده‌اند، اما جنرال دوستم در همه این نشست‌ها حضور نداشته است.

منابع نزدیک به معاون نخست رییس جمهور افغانستان می‌گویند، که جنرال دوستم در این نشست‌‎ها دعوت نشده بود و ریاست جمهوری حتا آجندای این نشست‌ها را نیز با وی در میان نگذاشته است.

عبدالله قرلق معاون حزب جنبش ملی در این باره می‌گوید:- "تا هنوز هم آن توافق همه جانبه و رضایت همه جانبه به وجود نیامده".

دفتر رسانه‌‌های ریاست جمهوری افغانستان، از برگزاری نشست‌های کابینه، سرقوماندانی اعلی و شورای امنیت ملی در دوماه پسین آماری بدست نمی‌دهد، اما بربنیاد صفحۀ انترنتی ریاست جمهوری افغانستان درماه‌های اسد و سنبله، پنج نشست قوماندانی اعلی، سه نشست کابینه و یک نشست شورای امنیت ملی برگزار شده اند و در تمامی این نشست‌ها معاون نخست رییس جمهور  این کشور حضور نداشته است.

معاون نخست رییس جمهور که عضویت هر سه نشست را دارد، نزدیک به دو سال است که در این نشست‌ها حضور نیافته است. وی  ۱۴ماه در ترکیه به سر برد و اکنون که دوماه می‌شود به کشور برگشته است نیز در این نشست‌ها دیده نمی‌شود.

قادرشاه، سخن‌گوی شورای امنیت ملی در این باره می‌گوید:- "در این اواخیر حالات بسیار نظامی و امنیتی بود که به بررسی‌ها و رهنمایی‌های زود هنگام نیاز بود و برهمین بنیاد، رییس جمهور به گونه پی در پی نشست های قوماندانی اعلی را دایر کرده است".

افزون بر این، در نشست‌های امنیتی و نشست‌های مهم دیگری چون دیدار رییس جمهور با مقام‌های بلند پایۀ خارجی نیز دیده می‌شود که رییس اجراییه و معاون دوم رییس حضور دارند اما از جنرال دوستم خبری نیست.

یادآوری می کنیم، که جنرال دوستم، پس از برگشت از ترکیه دوبار با محمد اشرف غنی دیدار کرده است. هرچند گرمی روابط دوستم و رییس جمهور غنی در آغاز ماهای کار حکومت وحدت ملی به سردی گرایید، اما این روابط هنگامی تیره شد که احمد ایشچی جنرال دوستم و نگهبانانش را به لت و کوب و آزار و اذیت جنسی متهم ساخت.

 

 

مرتبط:

دوستم: از ائتلاف بزرگ ملی نباید هراس داشت
سیاست حوصله‌مندانهٔ جنرال دوستم در آستانهٔ کمپاین‌های ریاست جمهوری
عذر خواهی جنرال دوستم از مردم / حکومت فعلی حکومت چاپلوسان است
دوستم غایب جلسۀ فوق‌العاده کابینه؛ آیا اختلاف‌ها همچنان باقی است؟
هدف جنرال دوستم از سفر به ازبکستان چی بود؟
انتقاد تند جنرال دوستم از نهادهای امنیتی
جنرال دوستم دوباره خواستار رهایی قیصاری شد
جزئیات دیدار غنی با دوستم؛ از ائتلاف بزرگ ملی تا رهایی قیصاری
رئیس جمهورغنی با دوستم دیدار کرد
بازگشت جنرال دوستم بر وضیعت کشور چه تأثیری خواهد کرد؟
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر