21:55 09 اپریل 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

به گفته آگاهان سیاسی و نظامی، پاکستان با از بین بردن فرمانده کندهار مانع بزرگی را از سر راه شان برداشتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شماری از آگاهان مسایل سیاسی و نظامی افغانستان، استخبارات کشورهای همسایه را درتوطئۀ قتل جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس کندهار دخیل می‌دانند.

آنان می‌گویند، که  جنر رزاق بزرگترین مانع در برابر مداخله‌های کشورهای همسایه در جنوب کشور بود. 

جنرال عبدالرازق از چهره‌های قاطع در برابر پاکستان و طالبان شناخته می‌شد و بارها در سخنان‌اش کشورهای همسایه به ویژه پاکستان را به مداخله در امور داخلی افغانستان متهم ساخته بود. 

همین هفته گذشته بود، که جنرال رازق دستور داد تا جلو ایجاد سیم خاردار از سوی نظامیان پاکستانی در امتداد خط دیورند در سپین بولدک با زور متوقف شود.

مطیع الله خروتی آگاه مسایل سیاسی درباره ترور جنرال رازق گفت:- "عامل عمده ترور جنرال رازق به نظر من همان صحبت های جنرال‌های پاکستانی است که به قومندان قول اردوی ۲۰۵ کندهار گفتند که جنرال رازق از فیصله حکومت مرکزی در رابطه به سیم خاردار در امتداد خط دیورند سرپیچی می‌کند، بنا بر این، آن جا تصمیم گرفته شد که دیگر جنرال رازق در منطقه نباشد".

عتیق الله امرخیل آگاه مسایل نظامی هم گفت:- "در بین مردم نفرهای خود شان است، به هر سویه که است. آن ها نه در پراشوت پایان شده می تواند و نه در این ولایت داخل شده می‌تواند، تا که آن ها را رهنمایی نکرده و در این جا نیاورده باشد. چیزی که واقع شده از داخل بوده".

آگاهان دیگر می‌گویند، که جنرال رازق نقش کلیدی در امنیت زون جنوب کشور داست. 

محمود مرهون استاد دیپارتمنت پشتوی دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل گفت:- "حوزه جنوب تقریباً تا غزنی توسط او امن بود. اگر در ارزگان یا هلمند یا غزنی جنگ می‌شد، او خود را می‌رساند".

در کنار این، برخی‌ها به این باور اند که پس از مرگ جنرال رازق فرد شایسته‌ای جاگزین او شود تا امنیت کندهار، که مهمترین ولایت حوزه جنوب است، بدتر نشود. 

میاگل خالد آگاه مسایل سیاسی و نظامی گفت:- "جای او را کسی گرفته نخواهد توانست و امنیت کمی خدشه‌دار خواهد شد. امیدوار استم که حکومت توجه بکند و شخصیت ورزیده دیگر را جابه‌جا بکند".

پیش از این، جنرال عبدالرازق در یکی از آخرین سخنان‌اش پیش از مرگ تعهد سپرده بود که انتخابات در کندهار در فضای امن برگزار خواهد شد.

یادآوری می کنیم، که جنرال عبدالرازق دیروز پس از چاشت در حمله تروریستی با چند تن از مقام های ولایت کندهار جان باخت.

 

 

مرتبط:

ترفیع جنرال رازق به ستر پاسوالی
محقق: ترور جنرال رازق یک دسیسه بود
جیمز متیس: ترور جنرال رازق یک تراژدی است
پهلوهای تازه‌ی ترور جنرال رازق
واکنش ها به شهادت جنرال رازق
واکنش عطامحمد نور به کشته شدن جنرال رازق
کشته شدن جنرال رازق در تیراندازی قندهار
جای خالی جنرال رازق در نشست امنیتی رئیس جمهور در قندهار
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر