19:37 15 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

ایالات متحده امریکا پروژه بندر چابهار ایران را به خاطر کمک به توسعه اقتصادی افغانستان از تحریم های خود معاف کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری رویترز، مایک پمپئو وزیر امور خارجه با توجه به نقش و اهمیت پروژه توسعه بندر چابهار برای پیشرفت اقتصادی افغانستان تصمیم گرفته است تا این پروژه را از تحریم های جدید واشنگتن علیه ایران معاف کند.

این معافیت همچنین شامل ساخت خط آهن از چابهار‌ به افغانستان برای انتقال کالاهای که مورد تحریم قرار نگرفته اند (مانند مواد غذایی و دوا) میباشد.

هند مسئولیت توسعه بندر چابهار ایران را بر عهده دارد و میخواهد از طریق این بندر با دور زدن خاک پاکستان روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای میانه گسترش دهد. 

گفتنی است، در اواخر ماه اکتوبر سال روان حکومت ایران اعلام نموده بود که هند در جریان دو هفته آینده فعالیت خود را در بندر چابهار آغاز مینماید و از این طریق شاهراه ترانسپورتی با افغانستان را با دور زدن پاکستان میسازد.

یادآوری میکنیم، در تاریخ ۸ می، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود.

این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه امریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه میباشد. رئیس جمهور ترامپ معتقد است که برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم میکند.

حکومت امریکا روز دوشنبه (۵ نوامبر) تحریم‎های نفتی و مالی علیه ایران را از سر گرفت.

 

مرتبط:

نشست سه جانبه افغانستان، ایران و هند درباره بندر چابهار در کابل
کابل امیدوار است تحریم‌ها بر ایران بندر چابهار را متأثر نسازد
کشتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان وارد چابهار شد
سرمایه‎ گذاری مشترک ایران با افغانستان در بندر چابهار
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر