14:28 20 سپتمبر 2019
حامد کرزی

کرزی: مسؤولیت روند صلح باید از مردم افغانستان باشد

© Sputnik / Sergey Guneev
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور پیشین، تأکید می‌ورزد که قدرت‌های منطقه نیز باید در روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان «صادقانه» همکاری کنند.

اسپوتنیک به نقل از طلوع، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور که برای شرکت در یک نشست به چین رفته است، در گفت وگو با شبکۀ تلویزیونی جهانی چین می‌گوید که تلاش‌های امریکا برای صلح زمانی موفق خواهند بود که افغانستان سهم اش را به گونۀ کامل و مستقل در این روند داشته باشد.


رئیس جمهور پیشین، تأکید می‌ورزد که قدرت‌های منطقه نیز باید در روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان «صادقانه» همکاری کنند.
آقای کرزی، می‌گوید که مردم افغانستان باید مسؤولیت روند صلح را داشته باشند: «ابتکار اخیر ایالات متحده برای صلح در افغانستان تنها هنگامی نتیجه بخش خواهد بود که به گونۀ کامل مردم افغانستان را درنظر بگیرد و آنان مسؤول آن باشند. و نیز همکاری صادقانه از قدرت‌های بزرگ که همسایه‌های ما استند در این راستا دیده شود. به طور مثال کشور چین و روسیه در همسایگی ما ابر قدرت‌های جهانی استند».


رئیس‌جمهور پیشین، همچنان نقش سازمان همکاری‌های شانگهای را در پیکار با هراس افگنی و رسیدن به صلح در افغانستان مهم می‌داند: «ما خرسند استیم که هر سه قدرت بزرگ منطقه یعنی چین، روسیه و هند بخشی از سازمان همکاری‌های شانگهای استند. پاکستان، کشورهای آسیای میانه و ترکیه و نیز ایران بخشی آن استند وافغانستان عضو ناظر این سازمان را دارد. پس ما این را همچون یک انکشاف مثبت می‌نگریم و آرزو داریم که با همکاری سازنده در این سازمان، افغانستان یکی از نخستین بهره برداران سازمان شانگهای خواهد بود».
حامد کرزی، می‌گوید که افغان‌ها خواهان گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های پاکستان با چین است و انتظار دارند دوستی میان این کشورها باعث پیکار موثر با تندروی گردد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر