20:29 22 اپریل 2019
تمرکز نیروهای مسلح افغانستان بر مناطق نا امن در زمستان

تمرکز نیروهای مسلح افغانستان بر مناطق نا امن در زمستان

© AP Photo / Najim Rahim
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

وزارت امور داخله افغانستان می گوید که طالبان طی سه ماه گذشته تلفات سنگینی را در نتیجه عملیات نیروهای مسلح کشور متحمل شده اند.

 به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع، وزارت امور داخله می‌گوید که در عملیات‌های زمستانی نیروهای دولتی، بر چند ولایت ناامن، بیشتر تمرکز خواهد شد.
هلمند، فراه و کندز از این ولایت‌ها استند؛ این سه ولایت در چند سال اخیر، حتا مرکزهای شان نیز گواه نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان بوده‌اند.
در همین حال، وزارت دفاع ملی بر پیشرفت‌ها در عملیات‌های نیروهای دولتی در این ولایت‌ها، به ویژه در فراه، تأکید می‌ورزد.
در کنار آن بغلان، جوزجان و فاریاب، سه ولایت هلمند، فراه و کندز که در چند سال اخیر مراکز شان همواره گواه نبردها بوده‌اند، نیز مشمول این ولایت‌ها استند.
در این میان، وزارت امور داخله، از دستاوردهای نیروهای دولتی، در عملیات‌های فصل پیشین نیروهای دولتی یاد می‌کند.
نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله گفته‎است: «از آن جمله می‌توانیم از کشته شدن سه والی نام نهاد طالبان در ولایات هلمند، غور و پکتیکا یاد بکنیم. در کنار آن ۲۰ تن از قومندان‌ها و ولسوالان نام نهاد طالبان و ترورستان در شماری از ولسوالی‌ها و ولایت‌‎ها کشته شدند.»
و اما، بر پیشرفت‌های بیشتر نیروهای دولتی در عملیات‌های شان در ولایت فراه، بیشتر تأکید می‌شود. ولایتی که در هفته‌های اخیر، نیروهای مأموریت حمایت قاطع نیز بخش‌هایی از آن را زیر پوشش عملیات‌های هوایی شان داشته‌اند و فرمانده کُل نیروهای خارجی در افغانستان هم، هفته پیش به آن جا سفر کرد.
غفوراحمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت: «شش تن از قومندانان طالبان مانند ملامحمد مشهور به مستغفر، نبی‌جان مشهور به فدایی، ملا بختیار مشهور به نیازی، ملامحمد عمر مشهور به زرقانی، حافظ فضل‌احمد، حافظ نصیر به شمول ۳۶ تن دیگر کشته شده‌اند.»
با این حال، طالبان رسیدن تلفات به فرماندهان قطعه سرخ شان و یا بازداشت آنان را از سوی نیروهای دولتی رد می‌کنند.
امسال، با سرد شدن هوا هم در بخش‌هایی از کشور رویارویی‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان کاهش نیافته‌اند و هر دو طرف، ادعای رسانیدن تلفات و زیان‌های سنگین را بر جانب مقابل دارند.
این درحالی‌است که تلاش‌های صلح در داخل و بیرون از کشور نیز بیشتر از پیش، شدت گرفته‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر