03:24 20 جون 2019
شرکت نکردن شماری از باشندگان کابل در انتخابات ریاست‌جمهوری

شرکت نکردن شماری از باشندگان کابل در انتخابات ریاست‌جمهوری

© Photo/ IEC
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10

شماری از باشندگان کابل برای رای دادن در انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهند رفت، این باشندگان آینده انتخابات پیشرو را شفاف ندانسته، می‌گویند نباید با رای مردم به تکرار بازی صورت گیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، با این حال نهادهای ناظر انتخاباتی، قانون شکنی، تقلب و جعل در انتخابات مجلس نمایندگان را سبب دلسردی مردم در ارتباط به روند انتخابات و رای دهی می‌دانند.
یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه می‌گوید: «باید روند انتخابات شفاف شود تا مردم به این روند اعتماد پیداه کنند».
همچنان باشندگان کابل تاکید دارند که روند دیموکراسی ومشارکت سياسی مردم در کشور به چالش‌های جدی رو به رو شده است.


ذکریا، باشنده کابل درین مورد بیان می‌دارد: «همه‌ی جوان‌ها ره که می‌بینید تحصیل کرده اند، اما بیکار هستند چی‌کنم که رای بدهم کسی به درد ما نمی‌خورد».
از سوی هم چالش‌ها و مداخلات در امور انتخاباتی در هفده سال گذشته و ایجاد حکومت زیر نام وحدت ملی اعتماد مردم به روند انتخابات را با سوال همراه کرده است؛ باشندگان کابل می‌گویند پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باید اعتماد سازی صورت گیرد.
درهمین حال، کمیسیون انتخابات از آوردن اصلاحات لازم و بلند بردن آگاهی عامه اطمینان می‌دهد.
میرزا محمد حقپرست، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات در مورد چنین می‌گوید: «بلی این یک نیاز جدی است که میزان مشارکت مردم بالا باشد ما برنامه‌های لازم را در نظر داریم که با رهبری جدید همه چیز بهتر خواهد شد»و
این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شوند که دیر برگزار شدن انتخابات و تاخیر در اعلام آن بی باوری‌ها در میان مردم را ایجاد کرده است.

مرتبط:

سازمان ملل از پرداخت مصارف انتخابات ریاست جمهوری خودداری کرد
پول ضمانت برخی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان به بودجه حکومت واریز می شود
طرح برکناری اعضای کمیسیون انتخابات از سوی اشرف غنی
آغاز بررسی اسناد نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری
چه دلیلی پشت تعویق انتخابات نهفته است؟
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر