03:26 20 جون 2019
مبشر مسلمیار یکی از استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل دستگیر شد

مبشر مسلمیار یکی از استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل دستگیر شد

© Sputnik / J.a.k
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 30

یکتن از استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل دیروز توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان دستگیر شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، نزدیکان مبشر مسلمیار یکی از استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل و سرپرست مجمع احیای سنت از دستگیری او توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان خبر داده اند.


مسلمیار از همکاران و همفکران مولوی عبیدالله متوکل است که حدود یک ماه پس از بازداشت وی، دستگیر شده است.
نزدیکان و طرفداران مسلمیار در شبکه های اجتماعی گفته  اند، که او پس از انتقاد و اعتراض به بازداشت مولوی متوکل دستگر شده است. در ویدیویی از او در شبکه های اجتماعی پخش شده، که می‌گوید حکومت با بازداشت متوکل مردم را مجبور می‌کند به کوه‌ها بروند و علیه حکومت کنونی به پا برخیزند.
منابع رسمی هنوز در مورد بازداشت و اینکه به چه اتهامی این دو تن از مبلغان مجمع احیای سنت را دستگیر کرده اند، چیزی نگفته است.
یادآوری می کنیم، که مجمع احیای سنت متهم به ترویج تکفیر و وهابیت در افغانستان است.
«مجمع احیای سنت»، یکی از مراکزی است، که شماری از علما و استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل بااین مرکز همکاری یا عضویت آن را دارند. این مرکز از سوی داکتر ابراهیم بلخی ایجاد شده است. این مجمع برعلاوه کابل، دو نمایندگی در ولایت‌های بدخشان و هرات دارد. چند سال پیش یکی از نمایندگی های این مرکز، در جوزجان از سوی شورای علما به اتهام ترویج و آموزش وهابیت بسته شد.
مبشر مسلمیار، سرپرست مجمع احیای سنت پیش از این اتهام‌های وارده بر این مجمع را بی اساس و آن را رد کرده بود.
مسلمیار گفته بود، که مجمع احیای سنت یک نهاد اجتماعی و قانونی است که به مسایل تربیتی می پردازد؛ نه تنها کسی را تکفیر می‌کند، بل با این پدیده مخالفت می‌کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر