10:25 20 جون 2019
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان

خلیلزاد: کلید صلح در کابل است

© Photo / AMB Zalmai Khalilzad Facebook
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

زلمی خلیلزاد در محضر ژورنالستان اظهار داشت که افغان ها باید راه حل برای گفتگو را در داخل افغانستان پیدا کنند.

به گزراش اسپوتنیک، فرستادۀ صلح ایالات متحده در زمینه هماهنگی افغانستان، که روز دوشنبه در کابل با رسانه های افغانستان دیدار کرد، گفت: "فرصت برای صلح" بوجود آمده و امیدوار است که افغان ها از این فرصت استفاده نمایند.


خلیل زاد، که طی شش روز گذشته با مقامات طالبان در قطر گفت و گو کرد، آنها در مورد مسائل حیاتی پیشرفت نمودند و به صورت عموم در مورد دو موضوع بسیار مهم توافق نمودند.
خلیل زاد گفت: "من اعتقاد دارم که برای اولین بار می توانم بگویم که پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته ایم، اما تاکید کرد " می توان گفت که تلاش های ما موثر بوده و کارهای بیشتری انجام میگردد ".
خلیل زاد گفت: "این یک فرصت است و من امیدوارم که افغان ها از این فرصت استفاده نمایند و اختلافات سیاسی را کنار بگذارند ".


وی خطاب به افغانها گفت: "این فرصت را بپذیرید. ما فرصتی برای جلوگیری از تراژدی های آینده داریم تا جنگ 40 ساله را به پایان برسانیم و دستاورد خوبی داشته باشیم، من از همه می خواهم که به این پروسه بپیوندند".
خلیل زاد گفت که طالبان را تشویق می کند تا مستقیم با دولت افغانستان مذاکره کند، با تأکید بر این که «هدف از این سیاست، رسیدن به مذاکرات در داخل افغانستان است».
نماینده امریکا گفت: "افغان ها نیاز به یافتن راه حل برای این نزاع بر سر گفتگو در داخل افغانستان دارند".
خلیل زاد افزود: " اکنون کلید یافتن راه حل مشکلات افغانستان در اختیار افغان ها است."
در همین حال، خلیل زاد این مساله را که گویا افغان ها در مذاکرات گنجانده نشده اند رد نموده گفت: "صدای افغان ها شنیده میشود".
خلیل زاد گفت که امنیت و ثبات افغانستان "نگرانی بزرگ" برای ایالات متحده است.

نماینده امریکا افزود: "ما با یکدیگر همکاری می کنیم تا به آتش بس جامع برسیم". وی گفت که ما در حال همکاری با دولت افغانستان با شرکای بین المللی برای یافتن مکانیزم های اجرائی برای رسیدن به این اهداف هستیم.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر