05:48 12 اگست 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور افغانستان شام امروز در جلسۀ با صادرکنندگان از طریق دهلیزهای هوایی که در قصر چهارچنار دایر گردید، اشتراک و سخنرانی کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ویب سایت ریاست جمهوری در خبرنامه ای نوشت: محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، شام امروز در جلسۀ با صادرکنندگان از طریق دهلیزهای هوایی که در قصر چهارچنار دایر گردید، اشتراک و سخنرانی کرد.

در ابتدا اجمل احمدی مشاور رئیس جمهور در پیوند به دهلیزهای هوایی معلومات ارائه کرد و گفت، پس از توافق رئیس جمهور غنی و نریندرا مودی صدراعظم هند مبنی بر ایجاد دهلیز هوایی میان افغانستان و هند، در حاشیه کنفرانس قلب آسیا، دهلیزهوایی میان افغانستان و هند گشایش  گردید.

وی افزود، پس از گشایش دهلیزهوایی میان افغانستان و هند، دهلیزهای هوایی با قزاقستان، عربستان سعودی، اروپا، چین و ترکیه نیز ایجاد گردید، که از طریق این دهلیزها قالین، جلغوزه، قره قل، میوه تازه و خشک از ولایت های کابل، کندهار و مزارشریف به کشورهای مختلف صادر می گردد.

اجمل احمدی گفت، مشکلات گمرکی و سایر مشکلات تخنیکی دهلیزهای هوایی با گذشت زمان حل گردیده اند و در آینده نزدیک صادرات از طریق دهلیزهایی هوایی از هرات و بامیان نیز آغاز می گردد.

احمدی افزود، تا اکنون بازرگانان افغانستان از طریق این دهلیزها 120 میلیون دالر منفعت به دست آورده اند و بخاطر تقویه هرچه بیشتر این دهلیزها با تاجران، سکتور خصوصی و شرکای بین المللی خود مشترکاً کار خواهیم نمود.

رئیس جمهور افغانستان هنگام صحبت با نمایندگان بازرگانان و سکتور خصوصی، برآورده شدن آروزی آنان را در بخش صادرات، ترانزیت و ترانسپورت تبریک گفت. همچنان با تشکر از سفرای کشورهای مربوطه، آنان را شرکای خوب دانست.

رئیس جمهور افغانستان ضمن سپاسگزاری از همکاری های سخاوتمندانه کشورها با افغانستان در 17 سال گذشته گفت، که افغانستان نباید در درازمدت به کمک های خارجی متکی باشد و دهلیزهای هوایی یک گام خوب در عرصه خودکفایی افغانستان به شمار می رود.

غنی تصریح کرد، که تاثیر کمک های بین المللی با افغانستان به اندازۀ تاثیر صادرات جلغوزه در ولسوالی های تولید کننده جلغوزه، محسوس نیست. رئیس جمهور بر تامین پیوند میان سکتور خصوصی، تولید کنندگان و بازارهای بین المللی تاکید ورزید.

رئیس جمهور افغانستان گفت، که بخاطر رقابت در بازارهای جهانی بالای کیفیت صادرات توجه صورت گیرد و روی پروسس سرمایه گذاری اساسی شود. وی افزود، در آینده نزدیک فابریکه بزرگ پروسس جلغوزه در کابل ایجاد می گردد.

رئیس جمهور افغانستان بر ایجاد زنجیر ارزشی و همچنان بر تقویه نقش زنان در تولیدات، صادرات و پروسس تاکید کرد. وی افزود، در کنار دهلیز های هوایی باید به ایجاد دهلیزهای زمینی نیز توجه صورت گیرد.

یادآوری می کنیم، که امسال صادرات جلغوزه افغانستان از طریق دهلیز هوایی به بیشترین اندازه آن رسید، که حتی در پایتخت افغانستان قیمت یک کیلو جلغوزه از 1800 افغانی به 3000 هزار افغانی رسید. 

 

مرتبط:

ایجاد دهلیز جدید هوایی افغانستان با اروپا در شمال کشور
رئیس جمهور غنی دهلیز هوایی افغانستان - چین را افتتاح کرد
افتتاح دهلیز هوایی افغانستان با اتحادیه اروپا؛ نخستین محموله صادر شد
ادامه گفت‌وگوها برای ایجاد دهلیز هوایی میان افغانستان و چین
زمان آغاز استفاده از دهلیز تجاری هوایی افغانستان – عربستان اعلام شد
گشایش دهلیز هوایی افغانستان – ترکیه
افغانستان به 5 کشور از طریق دهلیز هوایی وصل می‌شود
گشایش دومین دهلیز هوایی افغانستان-هند
افتتاح دومین دهلیز هوایی افغانستان-هند
افغانستان خواستار گشایش دهلیز هوایی با روسیه شد
افتتاح دهلیز هوایی بین افغانستان و هند
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر