07:22 13 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 22
ما را در دنبال کنید

عطامحمد نور، رئيس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان و یکی از اشتراک‌کنندگان نشست بین‌الافغانی در مسکو، قبل از آغاز این نشست به سوالات خبرنگاران جواب داد.

به گزارش اسپوتنیک، عطامحمد نور، رئيس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان در جواب اینکه آیا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه جولای سال جاری برگزار خواهد شد، گفت: "بستگی به نتیجه پروسه صلح دارد، اگر پروسه صلح نتیجه بدهد، ممکن انتخابات عقب برود".

وی در جواب به اینکه آیا رئیس جمهور غنی یکبار دیگر قدرت را بدست خواهد گرفت، گفت: "قدرت را ملت بدست خواهد گرفت، آنچه به خیر تمام شود، و قانون حرف اول را خواهد زد".

آقای نور با در نظر داشت نشست تعارفی که اشتراک‌کنندگان این نشست با هم داشتند، درمورد نتیجهٔ احتمالی آن گفت: "من واقعن از فضای پیش‌آمده بسیار خرسند هستم، فضا کاملاً صمیمی بود، افغانی و بین‌الافغانی بود، صحبت‌های هردو طرف که صحبت‌های ابتداییه و تعارفی بود. من باور به این دارم که افکار برای آوردن صلح بسیار نزدیک است، یک ابتکار بسیار خوب و در تاریخ افغانستان یک نقطهٔ عطف است".

آقای نور در جواب به اینکه آیا در این نشست تعارفی در مورد ایجاد حکومت موقت صحبت شده است یا خیر گفت: "نخیر، درمورد حکومت موقت یا انتقالی تا هنوز بحث نشده، کنفرانس اصلی پسان‌تر شروع می‌شود و در صورتیکه ما به توافقی دست پیدا کنم که آن به صلح می‌انجامد و به جنگ نقطه پایان می‌گذارد، حکومت انتقالی که طالبان در قدرت سیاسی آن شریک شوند و جنگ ختم شود، به آن موافقه خواهیم کرد".

مرتبط:

کرزی و نماینده طالبان با هم در یک لفت وارد محل برگزاری نشست مسکو شدند + ویدئو
رسیدن سیاسیون افغان و نمایندگان طالبان به محل نشست بین‌الافغانی در مسکو+ ویدیو
اظهارات وزیر خارجه روسیه در مورد نشست مسکو
افتتاح نشست بین‌الافغانی در مسکو به تعویق افتاد
هدف نشست مسکو از سوی شرکت کنندگان توضیح داده شد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر