05:12 07 جون 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزیر داخله سابق افغانستان و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که نشست که یک نوید برای ادامه گفتگوی های بعدی بین‌الافغانی می‌باشد.

به گزارش اسپوتینک، نورالحق علومی وزیر داخله سابق افغانستان و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در یک گفتگوی ویژه با اسپوتنیک در مورد نشست مسکو و پیامدها آن گفت: «نشست مسکو که به ابتکار افغان های مقیم مسکو برگزار شد. که در آن شخصیت های مختلف و با دیدگاه های مختلف پیرامون یک کشور واحد (افغانستان) صحبت کردند».
علومی می‌گوید که در این نشست دیدگاه به طور کل با هم همنظر بوده و همگی خواهانی یک صلح پایه‌دار و اساسی در افغانستان شدند.
وی اضافه کرد که همگی خواهان صلح در افغانستان استند و از جنگ خسته شده اند و صلحی باشد پایه‌دار و ثبات برقرار شود.

علومی همچنان در مورد اعلامیۀ نهایی نشست مسکو گفت که ما خلاف نظام و قانون نیستم و برعکس بر حفظ قانون و نظام تاکید کرد.
وی همچنان از همه طرف های خواست برای یک افغانستان با ثبات و مستقل نیاز به گفتگو و اشتراک کردند در همچو همبستگی‌هاست. علومی می‌گوید که اگر ما همبستگی نیروهای وطن پرست را انجام بدهیم به یقین که برود از ما می‌شود.
نشست مسکو به تاریخ 5-6 فبروری به اشتراک برخی رهبران سیاسی افغانستان بشمول حامد کرزی، محمد محقق، محمد یونس قانونی، حنیف اتمر، عطا محمد نور و محمد اسماعیل خان با نماینده گان طالبان بدون اشتراک حکومت برای دو روز در روسیه برگزار شد.

در اعلامیه پایانی نشست مسکو میان برخی چهره‌های سیاسی و نماینده گان طالبان، فیصله شده است که نشست بعدی در قطر برگزار شود و در کنار خروج همه نیروهای خارجی، بر حذف نام کهنسالان طالبان از فهرست سیاه، تاکید شده است. حکومت نیز نگاشته است که این اعلامیه اجرایی نمی‌باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر