15:24 05 جون 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور پیشین افغانستان میگوید که افغان ها باید خودشان از خاک خود دفاع نمایند.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان و یکی از اشتراک کنندگان نشست بین الافغانی در مسکو در مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری اسپوتنیک در جواب سوالی که آیا افغانستان توانایی دفاع از سرحدات خود را دارد و یا اینکه پایگاه های نظامی امریکا باید حفظ شوند، اظهار داشت که دفاع از افغانستان وظیفه افغان ها است.

کرزی: «افغانستان باید توانایی حفاظت سرحدات خود را داشته باشد. دفاع از خاک مان وظیفه خود ما است و هیچ خارجی نمیتواند که خاک ما را نگاه کند، دیدیم که نشد. ولی اگر امریکا میخواهد در افغانستان پایگاه داشته باشد باید به ملت افغانستان مراجعه کند و این تصمیم را باید لویه جرگه مردم افغانستان بگیرد. نظامیان امریکایی نه تنها نتوانستند از ما دفاع کنند، بلکه متاسفانه باعث آزار دهات و مردم افغانستان گردیدند.»

وی افزود که حکومت و مردم افغانستان باید به جهان اطمینان بدهند که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان منشا نخواهد گرفت

کرزی: «مسئولیت ما مردم افغانستان است تا به کشورهای همسایه و جهان اطمینان بدهیم که از خاک ما کسی متضرر نخواهد شد. هیچ گروه تروریستی و افراطی، هیچ حلقه مخرب در افغانستان جای پای پیدا کرده نمیتواند و از افغانستان بیرون رفته نمیتواند. این وظیفه ملی ما مردم افغانستان است و ما مکلف هستیم به جامعه جهانی این تضمین را بدهیم.»

یادآروی میکنیم، سه شنبه (۵ فبروری) نشست بزرگ چهره‌های تاثیرگذار جامعه افغانی و نمایندگان گروه طالبان درمورد صلح افغانستان در مسکو برگزار شد.

گفتگو ویژه با حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان عنقریب در سایت «اسپوتنیک افغانستان» منتشر خواهد شد.

مرتبط:

کرزی نشست بین الافغانی در مسکو را «قدم تاریخی» عنوان کرد
واکنش حامد کرزی به اظهارات اخیر رئیس جمهور غنی در خصوص نشست بین الافغانی در مسکو
مذاکرات کوتاه میان کرزی و استانکزی پیش از آغاز نشست بین الافغانی در مسکو
حامد کرزی نشست مسکو را عالی ارزیابی کرد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر