07:04 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
2 0 0
ما را در دنبال کنید

یک جنرال بازنشسته امریکایی گفت: طالبان برنده جنگ افغانستان است و ما هنوز این را متوجه نشده‌ایم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، جنرال دونالد بالدوچ که از اوایل سال 2008 تا میانه سال 2009 فرماندهی لشکر صد و یکم هوابرد امریکا در جنگ افغانستان را بر عهده داشته است، در مصاحبه با یاهو نیوز در خصوص سرنوشت این جنگ تصریح کرد:- "طالبان در این جنگ پیروز شده اما ما هنوز این مسئله را درک نکرده‌ایم. هضم کردن این واقعیت که امریکا در افغانستان از لحاظ نظامی شکست خورده، برای سربازانی که در این جنگ حضور داشته‌اند مانند خوردن یک داروی تلخ است".

این جنرال بازنشستهاآمریکایی با اشاره به اینکه خود شاهد کشته شدن دهها تن از نیروهای زیر امرش در افغانستان بوده است، افزود:- "سربازان ما به هر کاری که از آنها خواسته شده بود عمل کرده بودند؛ آنها کارشان را درست انجام داده بودند اما دیدند که چگونه همراهانشان کشته و یا دچار نقص عضو شدند. شکست برنامه‌های سیاست‌گذاران و فرماندهان نظامی ارشد ما باعث شد که آنها اکنون مجبور به خوردن این داروی تلخ باشند".

دونالد بالدوچ در ادامه راجع به مذاکرات صلح با طالبان نیز خاطرنشان ساخت:- "اگر ما در اواخر سال 2001 پیشنهاد آتش‌بس طالبان را پذیرفته بودیم، شاید می‌توانستیم تعیین‌کننده شرایط صلح باشیم اما حالا صلح بر اساس شرایط طالبان انجام خواهد شد".

یادآوری می کنیم، که نیروهای نظامی امریکا در پایان سال 2001 پس از حملات تروریستی نیویورک وارد افغانستان به خاطر مبارزه با گروه های تروریستی شدند. هم اکنون بیش از 14 هزار نیروی امریکایی در افغانستان حضور دارند. 

 

مرتبط:

امریکا در کشاکش مذاکرات صلح حملات هوایی خود را بالای طالبان افزایش داده است
خلیلزاد:‌ امریکا میخواهد تا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با طالبان صلح کند
روسیه رقیب امریکا در مذاکره با طالبان نیست
کابلوف: روسیه آمادۀ کمک به امریکا در روند مذاکره با طالبان است
طالبان: امریکا تا دو ماه دیگر خروج نیمی از نیروهایش را وعده سپرد
منافع پاکستان از برگزاری نشست های صلح طالبان و امریکا
مذاکرات امریکا و طالبان راجع به آینده کشور بدون شرکت کابل
واکنش‌ها به مذاکرات امریکا و طالبان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر