15:08 17 جون 2019
آغاز بررسی پرونده‌های اعضاء و رئیسان پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی

آغاز بررسی پرونده‌های اعضاء و رئیسان پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی

© Photo / IEC Afghanistan Facebook
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

دادستانی کُل افغانستان بررسی پرونده‌های اعضاء و رئیسان پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور را آغاز کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کُل افغانستان می‌گوید، که کمیته‌هایی برای بررسی اتهام‌های وارده بر رئیسان و اعضای این کمیسیون‌ها از سوی این نهاد تشکیل گردیده است. اما، تااکنون از اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی بازجویی صورت نگرفته است.

آقای رسولی گفت:- "هیات پلان تحقیقاتی اش را اغاز کرده و واولین فعالیت اش ممنوع الخروجی آنان است".

یادآوری می کنیم، که اعضاء و رئیسان پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی طی صدور فرمانی به منظور طرح تعدیل قانون انتخاباتی از سوی رئیس جمهور افغانستان برکنار گردیده و به دادستانی کُل این کشور معرفی شدند که پس از آن از سوی این نهاد ممنوع الخروج اعلام شدند. 

در همین حال، نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان که در دوره گذشته عضویت مجلس را داشتند، و در انتخابات گذشته به مجلس نمایندگان راه پیداه نکردند به روز یکشنبه(۲۸ دلو) گرد هم آمده و خواستار کیفری شدن اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی شدند. آنان ادعا دارند که کمیشنران و اعضای این کمیسیون ها در تقلب‌های گسترده انتخاباتی دست دارند. همچنان، این نامزدان خواهان باطل شدن آرای تمامی ولایت‌ها شدند.

عرفان الله عرفان، یک تن نامزد معترض بیان می‌دارد:- "کمیشنران باید در پشت میله های زندان باشند".

یادآوری می کنیم، که به تازه‌گی حکومت افغانستان روند معرفی نامزدان برای عضویت در کرسی‌های کمیسیون‌های انتخاباتی را آغاز کرده است، در این میان روند نهایی سازی نتایج انتخابات مجلس نمایندگان هم متوقف است و روشن نیست که چه زمانی اعضای تازه برای کمیسیون‌های انتخاباتی برگزیده می شوند و چه زمانی نتایج نهایی انتخابات اعلام خواهد شد.

 

مرتبط:

ممنوع الخروج شدن اعضای پیشین کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی
معرفی رئیس کمیسیون انتخابات کندهار به دادستانی
طرح برکناری اعضای کمیسیون انتخابات از سوی اشرف غنی
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر