14:56 24 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
353
ما را در دنبال کنید

رئیس پیشین امینت ملی افغانستان می‌گوید که تقرر قوماندان امنیه جدید برای ولایت بلخ هیچ‌گونه توطئه و دسیسه بر ضد هیچ کس و هیچ حزب سیاسی نبوده و نیست بلکه این تصمیم بخاطر آوردن بهبود در وضعیت امنیتی آن ولایت اتخاذ گردیده است.

به گزارش اسپوتنیک، امرالله صالح، رئیس‌ پیشین امنیت ملی افغانستان در صحفه فیس‌بوک اش نوشته است که ‌در دوران تصدی قوماندان برکنار شده پولیس به اسم جنرال اکرم سامع دامنه نا امنی ها زیاد گردید تا آن حد که چندین بار طالبان توانستند شاهراه بین مزار شریف و شبرغان را ببندند و سلسله ترور های واضح و پنهان تا شهر مزار شریف رسید.

آقای صالح می‌گوید که ممکن است جنرال سامع در وظایف نظامی کارنامه هایی داشته باشند اما ارزیابی منصفانه و بدور از هر نوع سلیقه شخصی و سیاسی که صورت گرفته است نشان می‌دهد که بدون آوردن تغییر در رهبری قوماندانی امکان بهبود بخشیدن به وضعیت امنیتی در ولایت بلخ دشوار است.

رئیس‌ پیشین امینت ملی گفت: وقتی من وزیر داخله بودم وضعیت بلخ را مستقیم با قوماندان امنیه و رده های دوم و سوم امنیتی بحث کردم و نظر همه ای شان را جویا شدم. هیچ کس از شیوه مدیریت و رهبری قوماندان اکرم سامع راضی نبوده و دلیل ریزش انگیزه در صفوف پولیس را عمدتا حلقه گرایی در رهبری، عدم اتصال با صفوف، بی خبری از وضعیت واقعی ساحه، نداشتن شناخت از شبکه های دشمن، نا توانی در انگیزه دهی میل رهبری به شهر گرایی و تجمل می‌دانستند.

وی اضافه کرد که یا این حال کسیکه به جای او مقرر گردیده است نیز هیچ نوع تعلق به هیچ گروه سیاسی که به ضد منافع متنفذین و زورمندان بلخ داشته باشد ندارد. از پس منظر سیاسی نیز وضعیت پیش آمده نشان می‌دهد که تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری آقای محمد حنیف اتمر یک تیم پر از تناقض، گسست بوده و توانایی تعریف از منافع ملی و گروهی را در لحظات حساس ندارند. این تیم با گفته ها و عملکرد های هفته های اخیر خود روایت و تصویر تهدید آمیز و قانون گریز از خود به نمایش گذاشته اند. امید است خون هیچ فرزند این خاک بخاطر حفاظت از منافع شخصی و گروهی هیچ کس نریزد و کسانیکه زیر چتر نظام قرار دارند به قانون و فداکاری های نیرو های دلیر امنیتی کشور حرمت قایل باشند.

آقای صالح می‌گوید که تهدید مردم مزارشریف با افراد نقاب پوش انتباه راجع به این شهر با تمدن را در اذهان صدمه و لطمه می‌زند و کسی از سیاست ترس افگن بهره ای برداشته نخواهد توانست.

پیش از این، آقای عطا محمد نور، والی پیشین بلخ از باشندگان ولایت مزار شریف خواسته است تا روز پنج شنبه (23 حوت) به وظایف شان حاضر نشوند و از مالکان دکان‌ها نیز خواسته است تا در این روز دکان ها و بازارها را بسته نگه دارند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر