17:00 02 جون 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

شورای رهبری مصالحه می‌گوید که نشست قطر که قرار بود به روز چهاردهم ماه اپریل میان افغانان برگزار شود، به تأخیر افتاده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، نشست قطر قرار است از نزده‌هم الی بیست‌ویکم ماه اپریل برگزار شود. این تصمیم در دومین نشست شورای رهبری مصالحه افغانستان که امروز با حضور رهبران حکومت و شماری از چهره‌های سیاسی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، گرفته شده است.

در خبرنامه شورای رهبری مصالحه آمده است: «در این مجلس روی آماده‌گی برای گفتگوی بین الافغانی که قرار است از تاریخ 19 الی 21 اپریل در شهر دوحه برگزار شود، بحث و مداقه صورت گرفت».

شورای عالی صلح می‌گوید که در این نشست آماده‌گی‌ها برای گفتگوهای میان افغانان در قطر، چه‌گونه‌گی تکمیل اعضای شورای رهبری مصالحه و تعیین هیآت گفت‌وگو کننده حکومت گفت‌وگو شد و قرار است که به روز شنبه تصمیم‌های نهایی در این زمینه‌ها گرفته شوند.

کمیته‌های کاری شورای رهبری مصالحه کارکردهای سه روزه شان را در بخش‌های گزینش هیات گفت‌وگو کننده حکومت با طالبان، صلاحیت‌های این هیات، خطوط سرخ افغانستان در گفت‌وگوهای صلح و نیز هیاتی که قرار است به دوحه بروند برای تصمیم نهایی، روی میز شورای رهبری گذاشته‌اند.

در خبرنامه این شورا آمده است: «مجلس همچنان گزارش کمیته‌های موظف روی موضوعات چون تکمیل اعضای شورای رهبری مصالحه، تعیین هیئت جانب جمهوری اسلامی افغانستان برای گفتگوی بین الافغانی، و تعیین هیئت مذاکره کننده دولت را استماع نمود. شورای رهبری فیصله نمود تا کمیته‌های موظف به کار خویش ادامه داده و گزارش‌های شان را به مجلس بعدی شورای رهبری مصالحه که به روز شنبه 24 حمل 1398 تدویر می‌گردد، جهت اتخاذ تصمیم نهایی ارایه نمایند».

در این نشست در کنار رهبران حکومت، حامد کرزی، عبد رب الرسول سیاف، محمد اسماعیل، محمد کریم خلیلی، محمد محقق، محمد یونس قانونی و برخی دیگر از سیاست‌گران کشور شرکت کردند، اما گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در این نشست حضور نداشت.

در همین حال، سیداکبر آغا، یک فرمانده پیشین طالبان تعیین خطوط سرخ در گفت‌وگوهای صلح از سوی شورای رهبری مصالحه را انتقاد می‌کند.

حکومت وحدت ملی انتظار دارد که نشست قطر زمینه آغاز گفت‌وگوهای رسمی را میان طالبان و حکومت افغانستان فراهم بسازد.

مرتبط:

برگزاری اولین نشست شورای رهبری مصالحه در ارگ + ویدیو
نشر لست مذاکره‌کنندگان از جانب حکومت با طالبان در نشست قطر
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر