21:56 17 اگست 2019
لغو نشست بین الافغانی دوحه توسط قطر/ ناامیدی خلیلزاد از تعویق این نشست

لغو نشست بین الافغانی دوحه توسط قطر/ ناامیدی خلیلزاد از تعویق این نشست

© Photo / AMB Zalmai Khalilzad
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان به خاطر به تعویق افتادن نشست قطر ابراز «ناامیدی» کرده و از همه طرف ها خواسته است که به گفت و گوی بین الافغانی متعهد بمانند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای دیروز(پنجشنبه، ۲۹ حمل) نوشته است، که حکومت قطر نشست میان نمایندگان حکومت و طالبان در دوحه را لغو کرد.

ریاست جمهوری افغانستان، حکومت قطر را در لغو این نشست مقصر دانسته میگوید، با آنکه آمادگی های لازم برای اعزام هیات ۲۵۰ نفری دولت افغانستان به نشست دوحه گرفته شده بود، اما این کشور یک «فهرست جدید» اشخاص را که باید در این نشست اشتراک کنند، به حکومت افغانستان ارسال کرد.

در این خبرنامه آمده است:- "یک لیست جدید از قطر که شمولیت متوازن مردم افغانستان در آن مراعات نشده و به معنای بی احترامی به اراده ملی مردم افغانستان بود، مواصلت کرد که این عملکرد مورد قبول مردم افغانستان نیست"

بر اساس خبرنامه ارگ در پی این اقدام حکومت قطر نشستی میان رییس جمهور غنی و شماری از رهبران سیاسی افغانستان روز پنجشنبه برگزار شد، و در آن فیصله شد که تعیین فهرست هیات افغانستان از سوی حکومت قطر «قابل قبول» حکومت افغانستان نیست.

همچنان در این نشست تصمیم گرفته شد، که از حکومت قطر خواسته شود تا هیات تعیین شده از سوی حکومت در نشست دوحه اشتراک کند.

ریاست جمهوری افغانستان نوشته است:- "از اینکه حکومت قطر نتوانست این تقاضای برحق ما را عملی کند، کنفرانس دوحه را لغو کرد".

در همین حال لحظاتی پس نشر خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در تویترش نگاشت که نشست بین الافغانی قطر به «تعویق» افتاده است.

آقای خلیلزاد به خاطر به تعویق افتادن این نشست ابراز «ناامیدی» کرده و از همه طرف ها خواسته است که به گفت و گوی بین الافغانی متعهد بمانند.

خلیلزاد نوشته است:- "گفت و گو تنها کلیدی یک نقشه راه سیاسی و صلح پایدار است و هیچ جایگزینی وجود ندارد".

وی همچنان از همه طرف ها خواسته که روی فهرست هیاتی که از همه مردم افغانستان نمایندگی کند، به توافق برسند.

خلیلزاد افزوده است:- "اگر به کمک من نیاز داشتید، من آماده همکاری ام".

یادآوری می کنیم، که قرار بود این نشست از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ ماه روان میلادی در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر