04:43 22 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گویند به دليل اينکه عمر حکومت وحدت ملی در اول جوزا پایان می یابد، آنان طرح بدیل برای ادامۀ حکومت پس از اول جوزا را تهیه و به زودى به مردم افغانستان و جامعۀ جهانی پیشکش می‌کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، یازده دستۀ انتخاباتی مشمول دسته‌‎های انتخاباتی نورالحق علومی، فرامرز تمنا و شیدا محمد ابدالی می‌گویند که پس از اول ماه جوزا، مشروعیت حکومت وحدت ملی به پایان می‌رسد. 

این دسته‌های انتخاباتی می‌گویند که روی طرحی کار می‌کنند که بربنیاد آن، پس از اول ماه جوزا کسی دیگری جایگزین محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کنونی شود و نظام را اداره کند.

نورالحق علومی، نامزد انتخابات ریاست‌‎جمهوری در این باره گفت: "در یک کلمه می‌توانم بگویم که ما هم به حیث نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری به این نتیجه رسیده‌ایم که این ختم است هم مصلحت‌های ملی را در نظر گرفته‌ایم، هم مسئله جلوگیری از بحران را و هم مسایل سیاسی و حقوقی در نظر گرفته شده‌است".

فرامرز تمنا، نامزد دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری نیز افزود: "مورد عزل را ما براساس ماده‌های ۶۷ و ۶۸ قانون اساسی ملاک قرار بدهیم، با توجه به این که حکومت عمرش به پایان رسیده‌است، حکومت و معاونانش عزل شوند از قدرت، ریاست اجراییه به صورت طبیعی عزل است چون در پیامد یک توافق سیاسی به وجود آمده‌است، طبق این دو بند قانون اساسی رییس مجلس سنا سرپرستی حکومت را کند".

بربنیاد قانون اساسی، وظیفۀ رییس‌جمهور در اول ماه جوزای سال پنجم — بعد از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری — به پایان می‌رسد. قانون اساسی افغانستان هم‌چنان حکم می‌کند که انتخابات ریاست‌جمهوری باید ۳۰ یا ۶۰روز پیش از ختم کار رییس‌جمهور برگزار شود.

این در حالی است که انتخابات ریاست‌جمهور کشور که باید در ۳۱ ماه حمل امسال برگزار می‌شد اکنون قرار است به تاریخ ششم ماه میزان امسال برگزار شود — یعنی با تأخیر پنج ماهه.

در این میان، شیدا محمد ابدالی، از نامزدان دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری ادامۀ کار حکومت را پس از ماه اول جوزا غیرقانونی می‌داند اما می‌گوید که حفظ نظام از خطوط سرخ دسته انتخاباتی وی است: "پس از اول جوزا باید حکومت با نامزدان و با سیاسیون به یک توافق برسند، این تشویش که امروز وجود دارند که پس از اول جوزا زمینه استفاده برای کدام نامزد مشخص ولو که رهبری حکومت هم باشد، مفید تمام نشود".

اما، ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که شش ماه دیگر فرصت باقی است تا عمرحکومت وحدت ملی به پایان برسد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور بیان داشت: "در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ هم این مشکل را داشتند، اما با استفاده از تفسیر قانون اساسی از مراجع تفسیر قانون اساسی این موضوع حل شد در عین حال ما شش ماه دیگر فرصت داریم که تا معیاد پنج سال حکومت کامل شود".

اما این یازده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، می‌گویند که رییس‌جمهور غنی ازبهر ادامۀ قدرت، انتخابات را به تأخیر انداخت و باید در ماه جوزا از قدرت کنار برود.

مرتبط:

غنی: به طالبان بفهمانید که بدون مذاکره هیچ راهی ندارند + ویدئو
تاکید نامزدان ریاست جمهوری به برکناری غنی و عبدالله
بودجه دولت در خدمت اهداف انتخاباتی رئیس جمهور غنی
ممکن رقیبان انتخاباتی اشرف غنی جرگه مشورتی صلح را تحریم کنند
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر