21:26 17 اگست 2019
سیگار: توقف حمایت مالی از حکومت افغانستان منجر به فروپاشی آن می‌شود

سیگار: توقف حمایت مالی از حکومت افغانستان منجر به فروپاشی آن می‌شود

© Photo / M.Naderi
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

اداره بازرسی عمومی امریکا برای بازسازی افغانستان اعلام کرده است که حدود یک سوم کمک مالی که امریکا برای بازسازی افغانستان فرستاده است، توسط فریبکاران غارت شده است و یا هم با نواقض به مصرف رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک، جان ساپکو، رئيس اداره بازرسی عمومی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: "ما دریافتیم که حدود ۳۰ درصد در راه جعل‌کاری و کلاهبرداری سرقت شده است و یا هم بدون مورد استفاده شده است".

وی با اشاره به اینکه به‌طور مجموعی ۱۳۲ میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان فرستاده شده است، گفت: "این بیشتر از هر مبلغی است که برای بازسازی کشوری در جهان، اختصاص یافته باشد". از این مبلغ، سیگار مصارف ۵۳ میلیارد دالر را بررسی کرده است.

ساپکو افزود: "نمی‌دانم اگر ما تمام ۱۳۲ میلیارد را بررسی می‌کردیم، چه درصد (سرقت و مصرف بی‌مورد) می‌بود".

وی درمورد موارد اصلی فساد مالی در کمک امریکا گفت که خریداری تیل، و پرداخت معاش به افراد خیالی از مهم‌ترین موارد فساد می‌باشد.

وی گفت: "ما سربازان خیالی، پولیس خیالی و معلمان خیالی داریم، این یک مشکل جدی است. پس از گذشت ۱۷ سال (حضور امریکا در افغانستان) ما هنوز هم سالانه میلیاردها دالر را بالای سوخت (تیل) مصرف می‌کنیم و ما نمی‌توانیم این مشکل را حل کنیم… در میان موارد، ما موارد استثنایی فساد را دریافتیم، زمانی که نظامیان افغان به طالبان اسلحه می‌فروختند".

ساپکو خاطر نشان ساخت: "ما هنوز هم پول را در افغانستان از دست می‌دهیم و این کار ادامه خواهد داشت. یکی از خطرهای مهم در افغانستان وضعیت مالی است. حکومت نمی‌تواند مصارفش را بپردازد… توقف جدی حمایت مالی از حکومت افغانستان می‌تواند منجر به فروپاشی آن شود".

مرتبط:

سیگار: افغانستان هنوز هم یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر است
سیگار: امریکا 5 ماه می‌شود که کارخانه‌ های تولید مواد مخدر طالبان را هدف قرار نداده است
سیگار: مناطق تحت کنترل حکومت کاهش یافته است
سیگار: دولت افغانستان بر 53 درصد خاک کشور تسلط دارد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر