05:37 01 اپریل 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

جان ساپکو، رئيس سیگار می‌گوید که توافق با طالبان مبنی بر توقف جنگ چندساله در افغانستان می‌تواند موج جدیدی از بی‌ثباتی‌ها در کشور را آغاز نموده، تمام دستاوردهای جامعه جهانی در راستای بازسازی افغانستان را از بین ببرد.

به گزارش اسپوتنیک، جان ساپکو، رئيس ادارهٔ بازرسی عمومی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گفتگو با خبرنگاران گفته است که دستیابی به توافق با طالبان به هر قیمت ممکن، می‌تواند به دلیل نبود پلان‌گذاری استراتژیک، عواقب ناگوار در پی داشته باشد.

به گفته وی، هر توافق طویل‌المدت باید چنین پلان‌گذاری داشته باشد.

ساپکو گفت: "ما در افغانستان حدود یک تریلیون دالر مصرف کرده ایم. همه اینها حالا در معرض تهدید قرار دارد، اگر از ما در فردای پس از امضای توافقنامه صلح، اشتباهی سر بزند". وی با اشاره به وضعیت بد مالی که حکومت افغانستان با آن مواجه است گفت که حکومت کابل بدون کمک امریکا نمی‌تواند معاش کارمندان ارگان‌های امنیتی را بپردازد.

 رئيس سیگار افزود: "کاهش قابل ملاحظه نه تنها نیروهای نظامی (امریکا و ائتلاف غربی) بلکه کاهش حمایت مالی از حکومت افغانستان به معنی فروپاشی این حکومت است".

وی خاطر نشان ساخت که بدون کمک امریکا، حدود ۵۰۰ هزار نیروهای "تحصیل‌یافته و مسلح" افغان بدون معاش باقی می‌مانند. به گفته وی، این در حالیست که در افغانستان حدود ۶۰ هزار طالب — "قاتلین حرفه‌ای" وجود دارند.

مرتبط:

ناتو: اگر طالبان به صلح تمکین کنند مورد حمله ما قرار نخواهند گرفت
جنرال امریکایی: به گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان نباید خوشبین بود
عبدالله عبدالله: مانع اصلی بر سر راه صلح طالبان هستند
سیگار: توقف حمایت مالی از حکومت افغانستان منجر به فروپاشی آن می‌شود
سیگار: افغانستان هنوز هم یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر است
سیگار: نیروهای نظامی افغانستان بدون پشتیبانی امریکا توانایی عملیات های مستقل را ندارند
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر