16:22 08 اگست 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که لغو جواز بانک ایرانی هیچ انگیزه سیاسی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، بانک مرکزی افغانستان گفته است که لغو جواز تنها بانک فعال ایرانی «آرین بانک» در افغانستان هیچ انگیزه سیاسی ندارد و به دلیل سرپیچی از دستوارات و مقرارت بانکی افغانستان است.

دولت افغانستان، جواز تنها بانک ایرانی در این کشور را لغو کرد. بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که جواز این بانک ایرانی به دلیل عدم رعایت قانون و مقررات بانک‌داری افغانستان لغو شده است.

این بانک ایرانی با نام «بانک آرین» و با سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌های ملی و صادرات ایران در سال 2004 در افغانستان آغاز به فعالیت کرد.

ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی می‌گوید که «بانک آرین» باید هرچه زودتر حساب‌هایش را تصفیه کرده و نیز تأکید می‌کند که دیگر نمی‌تواند هیچ فعالیتی در افغانستان داشته باشد.

با این حال، بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که لغو جواز این بانک ایرانی هیچ انگیزه سیاسی ندارد و این تصمیم بربنیاد دلایل اقتصادی گرفته شده است.

سخنگوی بانک مرکزی می‌گوید پیش از این نیز به دلیل عدم رعایت قانون، جواز برخی از بانک‌های دیگر چون «کابل‌بانک» لغو شده است.

افزون به این، در ماه‌های پسین، بانک مرکزی افغانستان جواز یکی‌ از شاخه‌های یک بانک پاکستانی را نیز به دلیل عدم رعایت مقررات بانکی لغو کرد.

بانک‌ آرین با سرمایه 100 میلیون دالر که به گونه مشترک از سوی دو بانک دولتی ایران تأمین شده بود، در افغانستان آغاز به فعالیت کرد که یک شاخه آن در ولایت هرات که هم‌مرز با ایران است نیز فعالیت می‌کرد.

مرتبط:

جواز فعالیت بانک پاکستانی در کابل لغو شد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر