00:44 06 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزارت امور داخله با پخش خبرنامه‌ای از تسلیم‌دهی یک مجسمه بودا با قدمت تاریخی دو هزار ساله به وزارت اطلاعات و فرهنگ خبر داده است.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور داخله افغانستان نوشت:رهبری وزارت امورداخله به مناسبت تجلیل از روز جهانی موزیم، یک مجسمه بودایی که قدامت تاریخی دو هزار ساله دارد را به موزیم ملی کشور تسلیم داده است.

این مجسمه بودایی نظر به تثبیت هیئت باستان‌شناسان، بیشتر از دو هزار سال قدامت تاریخی داشته که با یک سکه، یک عدد شمع دان و چند عدد مهره تاریخی، توسط حسنا جلیل، معین پالیسی و استراتژی وزارت امورداخله طی محفلی که در آن، وزیر اطلاعات و فرهنگ، معین فرهنگی آن وزارت، نماینده سازمان یونسکو و برخی از اعضای نهادهای ملی و بین المللی حضور داشته اند، به وزارت اطلاعات و فرهنگ تسلیم کرده است.

این مجسمه در ماه سرطان سال گذشته (۱۳۹۷) از سوی پولیس مبارزه با جرایم سنگین وزارت امورداخله از نزد یک قاچاقبر آثار باستانی در شهر کابل کشف و ضبط شده بود.

یادآوری می کنیم، که قاچاق آثار باستانی در افغانستان بسیار به شدت رواج دارد که بیشترین این آثار به شکل قاچاق و غیرقانونی به خارج صادر شده اند. گفته می شود پولیس از سال ۲۰۰۱ میلادی تا اکنون از قاچاق بیش از شش صدهزار اثر باستانی به خارج جلوگیری کرده است.

 

مرتبط:

طالبان به خاطر تخریب مجسمه های بودا باید محاکمه شوند
حمایت یک عضو پارلمان کشور از تخریب مجسمه‌ی بودا توسط طالبان
افغانستان از جاپان برای مرمت تندیس های بودا خواستار همکاری شد
بودا های بامیان یاد آور جهل و تاریکی
احیای مجدد مجسمه های بودا در بامیان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر