16:00 25 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درخبرنامۀ از نتایج نشست بین الافغانی صلح در دوحه، پایتخت قطر اعلام حمایت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه دربارۀ این نشست می‌گوید: «روسیه از نتایج دومین نشست میان افغانان که بتاریخ 7 و 8 جولای در شهر دوحه برگزار شد، استقبال می‌کند. در حقیقت این نشست ادامه مذاکراتی می‎باشد که در ماۀ فبروری در مسکو با حضور سیاسیون افغان و مخالفین مسلح افغانستان به هدف تسهیل روند صلح، برگزار شده بود.»
این نشست روز یکشنبه با حضور نماینده‌گان و رهبران جریان‌های سیاسی در افغانستان، نماینده‌گان گروهی طالبان، مارکوس پاتزل، نمایندۀ ویژۀ آلمان در امور افغانستان و پاکستان، مطلق بن ماجد القحطانی معاون وزیر خارجه قطر در دوحه برگزار شده بود.
شرکت کننده‌گان نشست در قطعنامۀ مشترک شان، توافق کرده‌اند که «تحقق صلح پایدار، سراسری و با عزت» در نتیجۀ مذاکرات میان افغانان ممکن است.
در این قطعنامه بر رهایی بی‌قید و شرط زندانیان کهن سال، معیوب و بیمار، تضمین امنیت تمامی نهادهای عام‌المنفعه به شمول نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها، نهادهای آموزشی، تحصیلی و ملکی، بازارها، بندهای آب و محلات کار، تعهد به حفظ جان، مال، عزت، منازل رهایشی و تلاش برای کاهش تلفات غیرنظامیان به صفر، تأکید شده‌است.
شایان ذکر است که این قطعنامه پس از سیزده ساعت مذاکره میان مذاکره کننده‌گان، به دست آمد‌.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر