18:21 03 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 51
ما را در دنبال کنید

به گزارش اسپوتنیک، نیک محمد نظری، سخن‌گوی والی بدخشان می‌گوید که برای رسیده‌گی به این اتهام، هیئتی از سوی ولایت گماشته شده‌است.

در همین حال، عبدالله نظری، یک عضو شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که بربنیاد اطلاعات او، این گردشگر از آسترالیا بود‌ و از راه تاجیکستان به ولسوالی واخان رفته بود، اما پس از اذیت شدن از سوی ولسوال، ناگزیر شد به تاجیکستان برگردد. 

این گردشگر خارجی، در شکایت‌نامه‌یی که نوشته‌است، ادعا کرده که این رویداد دوماه پیش رخ داده‌است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، خواهان بررسی بی‌درنگ این رویداد است.

لطیفه سلطانی، مسؤول بخش زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت: «زنانی‌که از کشورهای دیگر به افغانستان می‌آیند برای گردش‌گری یا فعالیت‌های دیگر براساس مراودات بین‌المللی، دولت افغانستان مکلفیت دارد که تأمین امنیت بکند.»

 دیدگاه عبدالمعروف خیرخواه را دربارۀ این اتهام به دست آورده نتوانستیم.

ولسوالی واخان بدخشان، یکی از چند بخش معدود برای بازدید گردشگران خارجی در کشور شناخته می‌شود که سالانه شماری از گردشگران خارجی به آن‌جا می‌روند.

در همین حال، شماری از نماینده‌گان مردم بدخشان در مجلس بر بررسی بی‌درنگ این رویداد تأکید دارند.

عبدالروف انعامی، نمایندۀ مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان گفت: «فاجعه‌بارتر از این کاری نمی‌تواند باشد؛ آن‌هم توسط ولسوالی که مسؤولیت تأمین امنیت حفظ آبرو و عزت سیاحین و جلب و جذب سیاحین را دارد.»

فاطمه عزیز، عضو دیگر مجلس نیز بیان داشت: «شنیدن چنین یک موضوع برای من منحیث یک زن افغان بسیار ننگ است.»

وزارت امور داخله، می‌گوید پس از پایان بررسی‌ها جزئیات در این باره را همه‌گانی خواهد ساخت. 

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت امور داخله اظهار داشت: «این موضوع زیر بررسی است. از مرکز هم به‌گونۀ جدی زیر تعقیب ماست؛ به محض این‌که تحقیقات ما نهایی می‌شود نتیجۀ آن را همرای شما شریک می‌کنیم.»

اتهام آزار و اذیت جنسی این گردشگر از سوی یک مقام محلی حکومت در حالی همه‌گانی می‌شود که پیش از این اتهام آزار و اذیت جنسی زنان حتا در ارگ ریاست‌جمهوری نیز گزارش شده‌است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر