20:44 27 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

گروه طالبان اعلام کرد که هشتمین دور مذاکرت این گروه با هیات امریکایی در دوحه پایان یافت. اکنون طرفین با رهبران شان در مورد گام های آتی رایزنی خواهند کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد هشتمین دور از مذاکرات بر سر پیمانی که به ایالات متحده اجازه می‌دهد به طولانی‌ترین جنگش خاتمه داده و نیروهایش را از افغانستان خارج کند، امروز (دوشنبه) به پایان رسید و طرفین درباره گام‌های آتی با رهبرانشان رایزنی خواهند کرد.

این مذاکرات که از اواخر سال گذشته میان طالبان و مقام‌های امریکایی در قطر برگزار می‌شود، امیدها برای حصول معاهده‌ای که نیروهایی امریکایی در بدل وعده طالبان مبنی بر اینکه شبه‌نظامیان از افغانستان به عنوان پایگاهی برای توطئه حملات خارجی استفاده نکند، افزایش داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت تازه‌ترین دور مذاکرات که به گفته یک مقام امریکایی حاوی جزئیات فنی و اجرای مکانیسم‌های یک معاهده است، صبح امروز به پایان رسید. سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفت: این گفت‌وگوها مفصل و سودمند بود و طرفین تصمیم گرفتند تا با رهبران و مقام‌های ارشدشان برای گام‌های آتی رایزنی کنند.  

هشتمین دور مذاکره میان نمایندگان گروه طالبان هفته گذشته آغاز شد و دو طرف پس چند روز گفتگو، تیم‌های تخنیکی را موظف کردند تا روی جزییات توافقنامه میان امریکا و طالبان برای صلح افغانستان کار کنند.

مقام‌های امریکایی تا هنوز در این مورد اظهارنظری نکرده‌اند اما زلمی خلیل‌زاد،‌ مذاکره‌کننده ارشد امریکا یکشنبه گفته بود کار با جدیت "در راستای یک توافق صلح پایدار و شرافتمندانه و یک افغانستان بااقتدار که هیچگونه تهدیدی برای دیگر کشورها نداشته باشد" دنبال می‌شود.  

انتظار می‌رود این معاهده شامل تعهد طالبان به برگزاری مذاکرات تقسیم قدرت با دولت تحت حمایت امریکا باشد اما انتظار نمی‌رود شامل آتش‌بس طالبان با دولت شود و همین این نگرانی را ایجاد می‌کند که شبه‌نظامیان پس از خروج نظامیان آمریکایی به مبارزه ادامه می‌دهند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر