23:18 01 اپریل 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

در صدمین سالروز استقلال کشور شماری به این باور استند که تاکنون افغانستان آزادی و استقلال سیاسی، نظامی و اقتصادی نداشته است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از طلوع نیوز، شماری از سیاستگران کشور می گویند که تصمیم های بزرگ کشور را بیرونی ها می گیرند، به همین دلیل نمی توانیم ادعا داشتن آزادی و استقلال را نمایم.

در این میان شماری از چهرها سیاسی و حتا نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور اشغال شده میدانند.

از سویی دیگر طالبان در اعلامیه می گویند با بودن نیروهای خارجی در کشور استقلال کامل نخواهیم داشت.

گلبدین حکمتیار- نامزد انتخابات ریاست جمهوری دو روز قبل در جریان یک گردهمایی گفت:« ما امروز نه آزادی داریم نه استقلال داریم و نه حاکمیت ملی.»

با آنکه حکومت وحدت ملی جشن استقلال را نسبت به سال های گذشته متفاوت‌تر جشن گرفته است، شماری از سیاست گران کشور دیدگاه های متفاوتی دارند.

سید اکبرآغا- فرمانده پیشین طالبان گفت:«با امریکاییان خبر بیرون شدن شان جریان دارد حضور این‌ها استقلال ما را زیرسوال برده است.»

اما شماری به این باور هستند که تمام کشورهای جهان با همدیگر وابسته‌گی ها دارند.

عبدالحفیظ منصور- عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی گفت:«آنچه که درمناسبات کشورها وجود دارد وابسته‌گی متقابل است نه آزادی و استقلال متطلق، به گونه مثال همان گونه که به سرباز و پول امریکا در حال حاضر افغانستان نیازمند است امریکا به امنیت افغانستان محتاج است.»

اما برخی دیگر از وابسته‌گی‌ها میا کشورهای جهان تعریف دیگری می کنند.

احمد سعیدی- استاد دانشگاه گفت:«وابسته‌گی سیاسی که دیگران در غیاب ما تصمیم می گیرند بدون مشوره این وابسته گی سیاسی نیست این یک نوع برده‌گی و مذدوری است.»

آگاهان اقتصادی نیز علت وجود مشکلات در قسمت زیربناهای اقتصادی، افغانستان را وابسته به کشورهای دیگر می خوانند.

خان جان الکوزی- سرپرست اتاق تجارت و صنایع گفت:«تا هنوز هم ما به همان سطح نرسیدیم، زیربنا وجود ندارند حرکت وجود ندارند، نظر وجود دارد تیوری وجود دارد اما قسمی که لازم است همان پلان های امان الله خان که باید عملی شود و به او طرف ما بریم تا هنوزهم ما مشکل داریم. »

حکومت وحدت ملی برای برگزاری این جشن یک صدمین سالروز آزادی افغانستان از هفته پیش آغاز گرده بود و برای این جشن سه صدو هشتاد و سه میلیون افغانی هزینه کرد.

اما رویداد خونین دوشب پیش در کابل بسیاری از برنامه حکومت را برهم زد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر