12:07 01 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
152
ما را در دنبال کنید

صدراعظم پاکستان می‌گوید که پس از آمدن امریکا، گروه‌هایی که قبلاً در افغانستان جهادی‌ها نامیده می‌شدند، به تروریست‌ها تبدیل شدند.

به گزارش اسپوتنیک، عمران خان، صدراعظم پاکستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آر تی (RT) درمورد شرکت پاکستان در عملیات ضدتروریزم امریکا در افغانستان پس از حملات تروریستی 11 سپتمبر سال 2001 گفت: "اگر در جنگ پس از یازدهم سپتمبر شرکت نمی‌کردیم، حالا خوشبخت بودیم، زیرا در آنصورت ما به خطرناک‌ترین کشور جهان مبدل نمی‌شدیم، اما ما در آن شرکت کردیم، تکرار می‌کنم که من مخالف آن بودم".

وی افزود: "در طول دهه هشتاد آمادگی‌های مجاهدین برای جهاد علیه اتحاد جماهیر شوروی که افغانستان را اشغال کرده بود، جریان داشت، آنها را پاکستان با پول سی آی ای آماده می‌ساخت. پس از ده سال هنگامی که امریکایی‌ها به افغانستان آمدند، آنجا همان گروه‌هایی بودند که در پاکستان حضور داشتند، اما حالا آنها جهادی‌ها نه بلکه تروریست‌ها بودند. این خیلی متناقض بود، من به این باور بودم که پاکستان باید موضع بی‌طرفی را حفظ کند، زیرا با گرفتن یک طرف، ما این گروه‌ها را مخالف خود می‌سازیم".

عمران خان با اشاره به اینکه پاکستان در این جنگ 70 هزار نفر را از دست داده و به اقتصاد این کشور بیش از 100 میلیارد دالر آسیب رسیده است، گفت: "در نتیجه گناه ناکامی امریکایی‌ها در افغانستان را به عهده ما می‌اندازند. من به این باورم که این یک کار بسیار غیرعادلانه در قبال پاکستان است".

مرتبط:

امریکا از «نقش کلیدی» عمران خان در روند صلح افغانستان سخن گفت
عمران خان بار دیگر از تشدید تنش ها در کشمیر به جامعه جهانی هشدار داد
عمران خان: ما آغازگر استفاده از سلاح هسته‌ای نخواهیم بود
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر