08:26 24 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزارت معادن و پترولیم،پنج قرارداد تعدیل شده را با پنج شرکت خصوصی امضا کرد که بربنیاد این قراردادها، شرکت‌های خصوصی در کنار استخراج؛ سنگ کرومایت را در داخل افغانستان پروسس می‌کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون یک، این شرکت‌ها سنگ کرومایت را از ولایت‌های کابل، لوگر، پروان و میدان وردک استخراج خواهند کرد.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که این شرکت‌ها 20 میلیون دالر را برای استخراج سنگ کرومایت سرمایه گذاری کرده اند و روند بررسی شرکت‌ها از ساحه معدن، یک ماه را در برخواهد گرفت و پس از آن این شرکت‌ها فعالیت معدن‌کاری شان را آغاز می‌کنند.

عنایت الله مومند معین تخنیکی وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که وزارت معادن به هدف تشویق سرمایه گذاران حق امتیازاش را از سی درصد به هفت و نیم درصد کاهش داده است.

در بدل شرکت‌ها مکلف اند در کنار استخراج، کار پروسس سنگ کرومایت را در داخل افغانستان انجام دهند.

طالبان و زورمندان محل، بیشتر سنگ‌کرومایت را به گونه غیر مسلکی استخراج می‌کنند.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که بیشترین این استخراج غیرقانونی در ولایت‌های خوست و پکتیا صورت می‌گیرد.

انتظار می‌رود وزارت معادن و پترولیم گروه فنی‌اش را به هدف بررسی معدن لاجورد به ولسوالی کران و منجان بفرستد و سپس قرار داد این معدن را به داوطلبی بگذارد.

پیش از این، این معدن از سوی طالبان استخراج و به پاکستان قاچاق می‌شد اما به تازگی اداره ولسوالی کران و منجان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر