15:00 27 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

رییس هیئت مذاکره کننده طالبان در قطر از دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا خواسته که گفتگوهای صلح را دوباره از سرگیرد.

به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری جمهور نوشت: شیر محمد عباس استانکزی، رئیس هیئت مذاکره کننده و معاون ساسی دفتر طالبان در قطر در یک مصاحبه ابراز داشته  که پس از امضاء توافقنامه صلح با امریکا، این گروه آماده برقراری آتش بس با امریکا است.

طالبان و امریکا و در آستانه امضاء توافقنامه صلح بودند که حمله خونین گروه طالبان در کابل منجر به کشته شدن 12 نفر به شمول یک سرباز امریکایی شد. بعد از این حمله دونالد ترامپ مذاکره با طالبان را متوقف و بعد اعلام کرده که مذاکره با طالبان "مرده" است.

آقای ترامپ در جدیدترین توییتش بار دیگر با اشاره به این حمله نوشته که راه‌های به مراتب بهتری برای آمادگی مذاکرات وجود داشت. وی گفته است که طالبان می‌فهمند خطای بزرگی کردند و حالا نمی‌دانند چطور جبران کنند.

آقای استانکزی تاکید کرد که گروه طالبان متعهد به ادامه مذاکره با امریکا است.

به گفته او آقای ترامپ زمانی تصمیم به توقف مذاکرات با طالبان گرفت که توافقنامه صلح میان دو طرف نهایی شده و آماده امضاء بود.

او از رییس جمهوری امریکا خواسته است تا درباره این تصمیم‌ دوباره فکر کند و به سر میز مذاکرات صلح برگردد. مذاکره کننده طالبان گفته است که اگر امریکا به سر میز مذاکره برنگردد و به جنگ ادامه دهد در این صورت "جنگ بر طالبان تحمیل شده و آنان مجبورند از خود دفاع کنند."

قرار بود توافقنامه امریکا و طالبان که پس از یازده ماه، در پی ده دور مذاکرات نفس‌گیر میان زلمی خلیلزاد و هیأت دفتر سیاسی طالبان در قطر نهایی شده بود، چند روز قبل امضا شود.

جدول زمانی 16 ماهه برای خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان و پایان طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا بخشی از این توافقنامه بود.

بر اساس این توافق‌ قرار بود که در پایان ماه سپتامبر نشست "بین الافغانی" در اسلو پایتخت ناروی میان نمایندگان افغانستان و گروه طالبان برگزار شود.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر