16:46 11 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 43
ما را در دنبال کنید

رئیس پیشین سازمان استخبارات ایالات متحده معتقد است که خروج قوای امریکایی از افغانستان سبب آغاز جنگ داخلی جدیدی در این کشور خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، دیوید پترائوس، رئیس پیشین سازمان استخبارات ایالات متحده در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی Hill.TV گفت که پس از خروج قوای امریکایی از افغانستان، طالبان میتوانند جنگ داخلی جدیدی را در این کشور دامن بزنند.

دیوید پترائوس: «من در مورد عملکرد طالبان پس از خروج قوای مان از افغانستان شک و تردید جدی دارم، پس از ترک افغانستان، این کشور چگونه اداره خواهد شد و آیا افغانستان گرفتار جنگ داخلی دیگری نخواهد شد – من در همه این موارد تردید دارم.»

به گفته وی، افغانستان قبل از این هم شاهد همچو یک وضعیتی بود – خروج نیروهای شوروی از افغانستان در سال ۱۹۸۹ سبب فروپاشی رژیم طرفدار اتحاد جماهیر شوروی در این کشور و آغاز درگیری بین گروه‌های اپوزسیون یا جنگ داخلی گردید.

آقای پترائوس افزود: «این دوره تاریک در تاریخ افغانستان بود. کابل به ویرانه تبدیل شده بود، و من معتقد هستم که در صورت خروج قوای مان از افغانستان، شما شاهد بازگشت همچو وضعیتی خواهید بود.»

یادآوری میکنیم، روز دوشنبه (۹ سپتمبر) دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در واکنش به حمله طالبان در شهر کابل که در نتیجه آن ۱۲ تن به شمول یک سرباز امریکایی کشته شدند، اعلام کرد که مذاکرات با گروه طالبان در خصوص روند صلح افغانستان «مرده‌اند».

مرتبط:

امریکا خواستار تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان شد
نتیجۀ اشتباهات امریکا و سیاستمداران افغانستان؛ سبب ادامۀ جنگ در کشور
کمک 29 میلیون دالری امریکا برای انتخابات افغانستان
شکست امریکا در جنگ ۱۸ ساله افغانستان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر