09:46 27 جنوری 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزارت خارجه اوزبیکستان اعلام داشته است که افغانستان در ماه اکتوبر عضویت کامل توافقنامه تجاری و سرمایه‌گذاری میان کشورهای آسیای مرکزی و ایالات متحده امریکا را در ماه اکتوبر دریافت می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه اوزبیکستان امروز (دوشنبه، ۲۳ سپتمبر) با نشر یک خبرنامه اعلام کرده است که افغانستان در ماه اکتوبر سال جاری عضویت کامل توافقنامه تجاری میان کشورهای آسیای مرکزی و ایالات متحده امریکا (TIFA) را بدست می‌آورد.

در سال ۲۰۰۴ در واشنگتن، ایالات متحده امریکا و پنج کشور آسیای مرکزی توافقنامه‌یی مبنی بر توسعه روابط در بخش تجارت و سرمایه‌گذاری (Framework Trade and Investment Agreement, TIFA) را به امضا رسانیدند.

خبرنامه وزارت خارجه اوزبیکستان می‌افزاید که عبدالعزیز کامیلوف، وزیر امور خارجه این کشور در نشست وزرای خارجه پنج کشور آسیای مرکزی و ایالات متحده امریکا در فارمت " С5+1" در نیویارک شرکت ورزیده است. کامیلوف رهبری هیئت اوزبیکستان در ۷۴ مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را به عهده دارد.

در خبرنامه آمده است: "کشور ما همچنان از دادن عضویت کامل توافقنامه میان ایالات متحده امریکا و کشورهای آسیای مرکزی در راستای تجارت و سرمایه‌گذاری (TIFA) در جریان نشست دوره‌یی شورای تیفا در واشنگتن در ماه اکتوبر سال جاری، حمایت می‌کند".

قابل ذکر است که در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۵ ایالات متحده امریکا و پنج کشور آسیای مرکزی – قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان فارمت جدید همکاری "کشورهای آسیای مرکزی + امریکا" (С5+1) را برای بحث روی مسایل منطقوی، ایجاد نمودند.

مرتبط:

افغانستان و ازبیکستان اجرای قانون استرداد مجرمان را آغاز کردند
موافقت ازبیکستان به تأمین برق افغانستان
برگزاری کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری در ازبیکستان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر