23:32 12 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

بنزین و گاز مایع را از مهم ترین اقلام صادراتی ایران به افغانستان است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، در نیمه نخست امسال ۳۷۰ هزار و ۴۲۵ تن انواع کالا با ۱۴ هزار و ۸۶۵ دستگاه لاری ترانزیتی از پایانه مرزی دوغارون شهرستان تایباد ایران به افغانستان صادر شد.

مدیر پایانه مرزی دوغارون ایران روز شنبه گفت: پارسال نیز ۷۷۱ هزار و ۷۲۹ تن انواع کالا با ۳۱ هزار و ۸۰۷ دستگاه لاری از این پایانه به کشور افغانستان صادر شد.
کریم نوایی نظامی افزود: هرات یکی از مهمترین بازارهای کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ایران ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.
وی انواع مصالح ساختمانی، میلگرد، بنزین و گاز مایع را از مهم ترین اقلام صادراتی به افغانستان اعلام کرد و گفت: پایانه مرزی دوغارون دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پرترددترین معبرهای زمینی ایران در بخش کالا و مسافر است.
وی به جایگاه پایانه مرزی دوغارون از نظر ترانزیت و صادرات انواع کالا اشاره کرد و افزود: این پایانه رتبه پنجم ترانزیت خروجی و رتبه سوم صادرات را در بین پایانه های خروجی ایران دارد و ۹ درصد از سهم صادرات ایران را از آن خود کرده است.
نوایی نظامی ادامه داد: در بخش مسافری روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل راننده، مسافر و کارکنان بخش های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه تردد دارند و سالانه بیش از یک میلیون مسافر از طریق معبر رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند.
یادآوری می کنیم، که مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد.
تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر