افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزارت زراعت و آب یاری افغانستان از برداشت بیش از ۲۴ هزار تُن جلغوزه خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، وزارت زراعت و آب‌یاری افغانستان می‌گوید، که قرار است امسال بیش از ۲۴هزار تُن جلغوزه در افغانستان برداشت شوند، که نشان‌دهندۀ افزایش ده درصدی حاصلات این فرآورده است.

جلغوزه یکی از کالاهایی مهم صادراتی افغانستان در سال‌های اخیر بوده‌‎است که ارزش بازرگانی آن در حدود دومیلیارد دالر تخمین زده می‌شود.

اکبر رستمی، سخن‌گوی وزارت زراعت امروز (یک‌شنبه، ۱۴میزان) در این باره گفت:- "ما برای غرص نهال‌های جلغوزه اقدام کردیم و به صدهاهزار نهال تاکنون غرص شده‌اند. از سویی هم، سال آینده پیشبینی می‌شود که حاصلات جلغوزه بیشتر از امسال افزایش یابند".

در سال‌های گذشته، بزرگ‌ترین بازار برای جلغوزۀ افغانستان پاکستان بوده‌است که پس از پروسس و بسته‌بندی معیاری جلغوزۀ افغانستان با نام پاکستان به بازارهای جهان صادر می‌شد، اما از دو سال بدینسو جلغوزۀ افغانستان با نام خود افغانستان به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

بربنیاد آمارهای داده شده، سال گذشته بیش از ۱۷۰۰تُن جلغوزه به بازارهای چین، کشورهای خلیجی و اروپا صادر شده‌است.

هم‌اکنون یک کیلو جلغوزه دربازارهای کشور از ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ افغانی به فروش می‌رسد.

با این هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید، که چالش‌‌ها در برابر صادرات جلغوزۀ کشور به خارج، وجود دارد.

محمد یونس مهمند، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری اظهار داشت:- "ما مشکلات و چالش‌ها فراراه صادرات جلغوزه را با حکومت شریک ساختیم و هرچه زودتر باید این مشکلات حل شوند؛ از جمله برای توسعۀ ساحۀ جنگل‌های جلغوزه باید کار شود و نیز برای افزایش صادرات آن با بسته‌بندی‌های معیاری".

درحال حاضر چین بزرگ‌ترین بازار برای جلغوزۀ افغانستان است. بربنیاد آمارهای داده شده، سال گذشته بخشی بزرگی از جلغوزۀ افغانستان از راه هوا به چین صادر شده‌است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید، که امسال با ایجاد دهلیز زمینی با بازارهای چینی احتمال دارد که بیشترین جلغوزه افغانستان به چین صادر شود.

یادآوری می کنیم، که بربنیاد آمارهای داده شده، سال گذشته بیش از ۱۷۰۰تُن جلغوزه به بازارهای چین، کشورهای خلیجی و اروپا صادر شده‌است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر