19:23 13 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

شرکت درملوگ در نامه به کمیسیون انتخابات تأیید کرده که بیش از یک میلیون و 900 هزار رأی در بانک اطلاعات دستگاه‌های شناخت بایومتریک ثبت شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در این نامه که روز یکشنبه به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شده، این شرکت گفته است که در حدود 137 هزار رأی اختلاف برانگیز را از دستگاه‌های احتیاطی در روز انتخابات قرنطین کرده است.

این نامه در پاسخ به نامه کمیسیون انتخابات فرستاده شده است. این کمیسیون در نامه اش که روز چهارم ماه عقرب فرستاده شده است، از شرکت درملوگ پرسیده است که چرا آرای بایومتریک در سیستم کمیسیون انتخاب (یک میلیون و 929 هزار و 333) رأی نشان داده می‌شود؛ اما اطلاعاتی که نامزدان دیده می‌توانند (یک میلیون و 791 هزار و 703) رای را نشان می‌دهد.

محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، درباره این نامه به طلوع نیوز گفت:"مبادله مکاتیب یا ایمیل‌هایی که با درملوگ داریم، بالای تأیید و تشخیص همین دو عدد است که عدد یک میلیون و 791 هزار درست است یا یک میلیون و 929 هزار و این تفاوت از روی چی است".

شرکت درملوگ در پاسخ به نامه کمیسیون انتخابات نوشته است که حساب نامزدان در بانک اطلاعاتی، برگه‌های نتایج هر محل را نشان می‌دهد و هنگامی که تمامی آرای بایومتریک شده این محل ها گردآوری شدند، (یک میلیون و 791 هزار و 703) ر‌أی ثبت این بانک شدند.

در کنار آن، 137 هزار و 630 رأی بایومتریک شده دیگر در قرنطین هستند.

شرکت درملوگ می‌گوید که بربنیاد اطلاعات مرکز اطلاعات، در چندین مورد، کارمندان انتخابات، برگه‌های رأی دهی را صبح وقت، پیش از پایان روز رأی دهی ثبت کرده اند و سپس دستگاه بایومتریک آن محل ها غیرفعال شده اند. اما برای ادامه ثبت بایومتریک رأی دهنده‌گان در روز انتخابات در این محل‌ها، کارمندان، دستگاه‌های احتیاطی را فعال ساخته اند و رأی دهنده گان را ثبت کرده اند.

اخیراً کمیسیون انتخابات گفته که شرکت درملوک در بررسی آرای تکراری و مشکوک در دستگاه‌های بایومتریک با این کمیسیون همکاری تخنیکی می‌کند و همین مساله سبب تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری شده است.

با این حال، این مساله، نگرانی‌ها از احتمال دستکاری آرای انتخابات به نفع و یا ضرر تکت‌های انتخاباتی را نیز به وجود آورده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر