06:10 11 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

طالبان فهرست ۸۲ نفری زندانیان شان را برای تبادله با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان، به زلمی خلیل‌زاد، فرستاده امریکا برای روند صلح افغانستان، سپرده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، یک منبع نزدیک به طالبان می‌گوید که این فهرست شامل والیان، فرماندهان و چهره‌های کلیدی طالبان به‌شمول انس حقانی و حافظ رشید می‌باشد، افراد شامل این فهرست، در زندان‌های بگرام، پلچرخی و امنیت ملی در بند قرار دارند.


وحید مژده، فعال سیاسی، در این مورد به آریانا نیوز گفته است "در این لیست که نسبتا طولانی هم است فرماندهان سابق طالبان والیان سابق بعضی افراد دیگری هم در اینجا است غیر از این دو نفر است و این دو نفر در جنگ اسیر نشده اند و کسانی اند که مستقیم در جنگ در گیر بوده اند".
در همین حال، منابع در حکومت، می‌گویند که فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از رهبران حکومت وحدت ملی خواستار آزادسازی این زندانیان شده است تا بتواند روند از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان را سهل‌تر کنند.
در حالیکه خلیل‌زاد به شدت و شتاب‌‍زده برای پیدان کردن راه چاره از بهر رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی تلاش دارد، مشاور شورای امنیت ملی هم با سفیر روسیه در کابل دیده است و دوطرف برای اجماع  ملی و منطقه‌یی تاکید کرده‌اند.
پیش از این آقای خلیل‌زاد، با نمایندگان طالبان نیز در اسلام‌آباد در رابطه به رهایی این دو شهروند امریکایی و استرالیایی صحبت کرده بود، باورهای وجود دارد که سفر اخیر خلیل‌زاد به پاکستان و دیدار با رئیس ستاد ارتش این کشور، به دور از همین مورد نخواهد بود.

مرتبط:

دستگیری چهار فرمانده طالبان در پروان
طالبان خواستار رهایی 80 زندانی این گروه در بدل دو استاد امریکایی
حمایت عبدالله از مبادلۀ زندانیان با طالبان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر