20:47 07 اگست 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 83
ما را در دنبال کنید

سه روز پیش رئیس جمهور افغانستان از رهایی مشروط انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان از زندان بگرام خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از طلوع نیوز، منابع می گویند این سه عضو شبکه حقانی، برای تبادله با دو استاد دانشگاه امریکایی – افغانستان که در بند شبکه حقانی استند، در پایگاه امریکایی ها در قطر منتقل شده بودند و قرار بود با استادان امریکایی مبادله شوند.

این منابع می افزاید که مبادله انجام نشد، انس حقانی حافظ رشید و مالی خان دوباره به زندان بگرام منتقل شده اند.

مولانا جلال‌الدین شینواری، لوی سارنوال در زمان حکومت طالبان در این باره گفت: "تا به حال، تبادله صورت نگرفته؛ خلای اطمینان در هر دو جانب موجود است. هر وقتی‌که طالبان هم مطمین شوند و امریکاییان هم مطمین شوند، شاید تبادله هم صورت بگیرد".

اسدالله وحیدی، آگاۀ مسایل سیاسی در قطر نیز افزود: "احتمال دارد تأخیر در روند تبادله به میان آید، اما آنچه‌که روشن است، این است که از زندان به قطر انتقال شدند، اما به طالبان سپرده نشده‌اند".

وحید مژه از منابع نزدیک به طالبان نیز می گوید: قال استادان امریکایی که در داخل افغانستان به مقامات امریکایی تسلیم داده شوند، زمان‌گیر بوده و همچنان مسالۀ انفجاری که دیروز صورت گرفت، این هم یکی از عوامل به تعویق افتادن این مساله است... و موضوع دیگر این که، نبود یک تفاهم و اطمینان متقابل میان امریکاییان و طالبان هم در این رابطه تاثیر گذار است.

منابع نزدیک به طالبان می گویند که این دو شهروند امریکا در افغانستان نگهداری می شود.

حکومت افغانستان، انتظار داشت با رهایی این سه تن از زندان خشونت ها در کشور کاهش یابند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر