14:06 29 سپتمبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزارت امور خارجه افغانستان می گوید که تاکنون تاریخ روز برگزاری نشست صلح در پکن نهایی نشده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این نشست بین الافغانی قرار بود که در اواخر ماه گذشته در شهر پکن پایتخت چین، برگزار شود، اما بدلایلی نامعلومی به تعویق افتاد.

منابع می گویند که این نشست نماینده گان افغانستان، طالبان و سیاسیون افغانستان اشتراک خواهند داشت.

حکومت افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که هیئتی را تشکیل داده است که تا به نماینده گی از کابل به این نشست اشتراک کند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در یک نشست خبری گفت: " ه‌زودی تاریخ و لیست اشتراک کننده‌ها خدمت شما اعلان خواهد شد ... تاریخ نهایی نیست تاهنوز".

در همین حال، نماینده گان مجلس می گویند این نشست بدون حضور نماینده گان مجلس مشروعیت نخواهد داشت.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌‌گان در این باره گفت: "نه من هیئت را تعیین کردم و نه کسی با من مشوره کرده. و از صلح هم، همین چیزی که از تلویزیون‌ها و دنیای مجازی خبر شدیم، من دیگر چیزی خبر ندارم".

اما یکی از بخش عمده که برای این نشست زمینه سازی می کرد، مبادله انس حقانی و دوتن دیگر از اعضای گروه حقانی در برابر دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان بود. کاری تاکنون صورت نگرفته است.

اسماعیل یون، یکی از هفت تنی است که تازه از کابل به قطر رفته بود، او در مورد دیدار با ملا برادر و دیگر نمایندگان طالبان می گوید: "برای ما [طالبان] روشن ساختند که با آن کسانی حاضر به گفت‌وگو استیم که نظر آنان دربارۀ ما منفی است".

رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که برای اعتماد سازی های بیشتر و نیز حسن نظر حکومت برای تامین صلح و آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، به رهایی انس حقانی و دو تن دیگر از اعضای این گروه به گونه مشروط توافق کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر