افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 02
ما را در دنبال کنید

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که تاکنون روند بازشماری و تفتیش آرا، در 26 ولایت تکمیل شده است و در یک ولایت دیگر نیز جریان دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از صبح کابل، کمیسیون مستقل انتخابات برای گفتگو با دسته های انتخاباتی به منظور پایان دادن به اعتراض ها در 7 ولایت شمالی، اعلام آمادگی کرد.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری گفت در هفت ولایت شمالی، به دلیل اعتراض هواداران شماری از دسته های انتخاباتی، روند بازشماری و تفتیش آرا تاکنون آغاز نشده است.

او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات آماده است با دسته های انتخاباتی گفتگو کند و از آنان می خواهد به قانون احترام بگدازند که روند بازشماری آرا در ولایت های باقی مانده، آغاز شود.

نورستانی هشدار می دهد که اگر هواداران دسته های انتخاباتی نگذارند که روند بازشماری در هفت ولایت شمالی آغاز شود، کمیسیون براساس قانون در این مورد تصمیم می گیرد.

دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» هشدار داده است که اگر کمیسیون مستقل انتخابات تا روز شنبه (9، قوس) در تصمیم اش تجدید نظر نکند، موج جدیدی از اعتراضات آغاز خواهد.

شماری از دسته‌های انتخاباتی نیز به رهبری عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل و گلب‌الدین حکمتیار، خواستار ابطال بیش از ۳۰۰ هزار رأی مشکوک اند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می کنند که زیر فشار هیج کسی قرار ندارد و به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

او گفت: "ما زیر فشار هیچ کسی نیستیم، به تعهدات خود ایستاد استیم و به هیچ کسی اجازه نخواهیم داد که در امور این کمیسیون مداخله کند. طرف‌های انتخاباتی نباید توقع داشته باشند که کمیسیون انتخابات بر خلاف قانون عمل کند. هدف اساسی از تفتیش آرا ثابت کردن آرای معتبر از نا معتبر است. کمیسیون مستقل انتخابات، هر تصمیمی را که گرفته‌ بر بنیاد قانون است".

این در حالی که دسته های انتخاباتی معترض می خواهند که اعتراض های مردمی گسترده ای را در سراسر کشور برگزار کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر