18:15 20 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
1 0 0
ما را در دنبال کنید

وینی کمار، سفیر هند در کابل می‌گوید که تأمین صلح در افغانستان، نیازمند پایان دادن به پشتیبانی از هراس‌افگنان از سوی حامیان خارجی آنان است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، وینی کمار، سفیر هند در افغانستان که امروز (پنج‌شنبه، ۷ قوس) در یک نشست "انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان" در کابل سخن می‌زد، تأکید کرد که گام دیگر برای آوردن صلح در افغانستان، نابودسازی زیرساخت‌هایی استند که از هراس‌افگنی پشتیبانی می‌کنند.

او در این باره افزود: "صلح پایدار در افغانستان، در گام نخست نیاز به قطع تمامی پشتیبانی خارجی از هراس‌افگنی در افغانستان دارد. نابودسازی زیر ساخت‌ها که از خشونت و هراس‌افگنی پشتیبانی می‌کنند، باید نابود شوند".

وینی کمار، در بخش دیگر از سخنانش بر مالکیت افغان‌ها در روند صلح افغانستان تأکید کرد: "باید یک روند فراگیر صلح باشد که افغان‌ها مالکیت و اداره بر این روند داشته باشند که چگونه مصالحه کنند".

سفیر هند در افغانستان، تأکید کرد که دهلی‌نو، گفت‌وگوهای جدیی را با واشنگتن دربارۀ صلح افغانستان داشته‌است و از همین‌رو گفت وگوهای صلح با طالبان باید سبب شوند تا هراس‌افگنان از هیچ جایی در منطقه کار گرفته نتوانند: "ما در روند صلح افغانستان با ایالات متحده همکاری کرده‌ایم. ما گفت‌وگوی جدی با ایالات متحده در پیوند با صلح در افغانستان داشته‌ایم. ما از تلاش‌های صلح به رهبری سفیر خلیل‌زاد پشتیبانی می‌کنیم و امیدوار استیم این تلاش‌ها به صلح پایدار در افغانستان بی‌انجامند".

سفیر هند، در پاسخ به این پرسش که آیا برگشت امارت طالبانی درافغانستان در نتیجۀ گفت‌وگوهای صلح به هند قابل تحمل خواهد بود، گفت که استقلال و حاکمیت ارضی به این معنا است که مردم نوع حکومتی را انتخاب می‌کنند که آنان می‌خواهند.

این دیپلومات هندی، هم‌چنان افزود که هند سه میلیار دالر به افغانستان کمک کرده‌است. به گفتۀ او هند ۳۵۰ پروژه را در سراسر افغانستان – به‌شمول شاهراه‌ها، ساختمان جدید پارلمان و بندها - تمویل کرده‌است.

مرتبط:

حمایت امریکا از نقش دوامدار هند در افغانستان
امضا موافقت‌نامه استرداد زندانیان میان افغانستان و هند
مجله فارین پالیسی: مسئله کشمیر به اعتبار هند در افغانستان صدمه می‌زند
سفیر افغانستان در هند: افغانستان به «پل زمینی منطقه» بدل شده است + ویدیو
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر