00:21 13 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که رأی‌زنی‌ها میان اعضای این کمیسیون روی اعلام نتایج قسمی از بازشماری آرای 27 ولایت جریان دارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اورنگ زیب عضو کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید پس از آن‌ که دبیرخانۀ این نهاد نتایج گردآوری شدۀ بازشماری آرای این 27 ولایت را با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات در میان بگذارد، فردا (یکشبنه،10 قوس) تصمیم شان را در این باره اعلام می‌کنند.

اورنگ زیب در این باره می‌افزاید: «ما سر نتایج قسمی هم بحث کردیم، سر نتایج ابتدایی هم و سر هفت ولایتی که مسدود است و این‌که ما چطور می‌توانیم این هفت ولایت را باز کنیم».

به گفتۀ اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، روند بازشماری و تفتیش آرا در 27 ولایت تکمیل شده‌است، اما در هفت ولایت دیگر بدلیل اعتراض‌های دسته‌های انتخاباتی – به ویژه دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله - هنوز این روند آغاز نشده‌است.

اورنگ زیب، از این دسته‌های انتخاباتی می‌خواهد تا بیشتر از این مانع آغاز بازشماری آرا در این هفت ولایت نشوند.

اما، دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله، هشدار داده‌است که اگر 300 هزار رأیی‌که به باور این دستۀ انتخاباتی نامعتبر استند، باطل اعلام نشوند، روند بازشماری آرا را در هفت ولایت اجازه نمی‌دهد و نیز اعتراضات گسترده‌یی را راه اندازی خواهد کرد.

این دستۀ انتخاباتی، روز گذشته، راه‌ پیمایی را در شهر کابل راه اندازی کرد و خواستار ابطال 300 هزار رأی مورد منازعه شد.

کمیسیون مستقل انتخابات، پیش از این گفته ‌است که اگر ممناعت‌ها دربارۀ بازشماری آرا در هفت ولایت باقی مانده ادامه پیدا کند، این نهاد از نیروهای امنیتی و حکومت می‌خواهد تا در آغاز بازشماری آرا در این ولایت‌ها مداخله کند.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در 6 ماه میزان برگزار شد و اکنون که بیش از دو ماه از این زمان می‌گذرد، کمیسیون مستقل انتخابات حتا قادر نشده است که نتایج نخستین آن را اعلام کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر