17:48 03 اگست 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نیکلاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در امور افغانستان، تأکید د ارد که کمیسیون انتخابات افغانستان هرچه زودتر نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری افغانستان، نماینده غیر نظامی ناتو ، در بیاناتی از نامزدان و فعالان سیاسی افغانستان خواست به تصمیم کمیسیون انتخابات احترام بگذارند.

او روز اخیرا در مصاحبه با رسانه ها در حاشیه نشست سران ناتو در لندن گفت: «امیدوارم که وقتی نتیجه اعلام شود، از سوی همه احزاب سیاسی، بازیگران و همه افغان‌ها به آن ارج گذاشته شود و پذیرفته شود.

وی یادآور شد که هیچ‌کدام از افغان‌هایی که او دیده است، خواهان وقوع بحران و بی‌ثباتی در نتیجه انتخابات نیستند. او هم‌چنین شایعات در مورد تشکیل حکومت موقت را نادرست خواند و گفت اعتماد مردم به شمرده شدن رای شان و سعی کمیسیون انتخابات برای بازشماری و جداکردن آرای پاک از ناپاک برای آینده دموکراسی در این کشور بسیار اهمیت دارد.

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان گفت انتخابات پارلمانی سال گذشته و انتخابات ریاست جمهوری 2014 با ادعاهای تقلب و نیز موارد واقعی تقلب و فساد همراه بود.

گفتنیست که پیشتر، نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان ابراز داشته بود که شمارش آرا کار عجله نیست و حوصله می‌خواهد و کمسیون مستقل انتخابات افغانستان برای اطمینان دادن از شمارش شفاف آرای معتبر انتخابات ریاست جمهوری جداً کار می‌کند.

این در حالی است که هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله در اعتراض به بازشماری آراء در ولایت‌های کابل، سرپل، بغلان و جوزجان دست به تجمع اعتراضی زده‌اند و خواستار ابطال ۳۰۰ هزار رای بدون بیومتریک شده‌اند.

کمیسیون انتخابات اما گفته‌است که نمی‌تواند قبل از بازشماری و تفتیش، آرا را باطل کند.

قرار بود که نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری در 27 ماه میزان اعلام شود، اما تاکنون دوبار این امر به تاخیر افتاده‌است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر